5 sposobów na zmniejszenie śladu ekologicznego!
5 sposobów na zmniejszenie śladu ekologicznego!

5 sposobów na zmniejszenie śladu ekologicznego!Jak uratować Ziemię? To wielkie słowa, nieprawdaż? Wierzę, że ochrona środowiska i własnego zdrowia to tylko kwestia determinacji. Wystarczą drobiazgi, za które środowisko będzie Ci wdzięczne! Wszystko zaczyna się od małych kroczków, zacznij więc tak:

  1. Oszczędzaj prąd!
Przez długi czas nie zauważałam, że pozostawione w kontaktach ładowarki zużywają prąd nawet po odłączeniu od nich komputera lub telefonu! To przecież tylko jeden ruch ręki, a więc przed wyjściem z domu odłącz z sieci, co tylko możesz, na przykład czajnik bezprzewodowy. Prawdziwą zmianę zauważyłam w sypialni: pozbyłam się wszelkich zegarów cyfrowych, migających lampek ozdobnych, żeby mój dom był energooszczędny i nie dokładał swojej cegiełki do zanieczyszczenia środowiska.
  1. Nie używaj oleju palmowego!
Unikaj artykułów spożywczych i kosmetyków, które zawierają olej palmowy! Dlaczego? Ponieważ położone wzdłuż równika plantacje palm są tak agresywnie powiększane, że ta szalona eksploatacja musi prowadzić do katastrofy ekologicznej. Przeczytaj uważnie składniki danego produktu czy kosmetyku i jeśli zauważysz którąś z poniższych nazw, wiedz, że produkt zawiera pochodne oleju palmowego:

Palm Kernel, Palm Kernel Oil (PKO), Palm Fruit Oil, Palmate, Palmitate, Palm Stearine, Palm Kernel Stearin (PKs); Palm Kernel Olein (PKOo), Palmityl Alchohol, Palmolein,Partially Hydrogenated Palm and Palm Kernel Oil (PHP(K)O), Fractionated Palm and Palm Kernel Oil (FP(K)O), Palmitate – Vitamin A or Ascorbyl Palmitate, Glyceryl Stearate, Stearic Acid, Elaeis Guineensis, Palmitic Acid (kwas palmitynowy), Palmitoyl oxostearamide, Palmitoyl tetrapeptide3, Sodium Kernelate, Sodium Palm Kernelate, Hyrated Palm Glycerides, Cetyl Palmitate (palmitynian palmitylu), Octyl Palmitate (palmitynian oktylu)

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: stosując produkty Manny nie musisz iść na kompromis, bo do produkcji żadnego z nich nie używamy oleju palmowego!
  1. Posadź drzewo!
Nie ma piękniejszego i bardziej symbolicznego sposobu na ochronę środowiska! Pierwsze moje drzewko posadziłam jeszcze w dzieciństwie w ogródku mojej babci na wsi: ówczesna sadzonka wyrosła na rozłożyste drzewo brzoskwiniowe. Drzewo możesz posadzić w każdej chwili w okresie od opadania liści do pierwszych mrozów.
  1. Segreguj odpady!
To już naprawdę kwestia zwykłego przyzwyczajenia, żeby papieru i plastyków nie wyrzucać razem z odpadami domowymi! Zwracaj uwagę, żeby segregować także szkło, a od szklanych butelek oddzielić elementy plastikowe, jak nakrętki i inne.
  1. Zostaw samochód w garażu!
Zamiast samochodem, poruszaj się rowerem, w ten sposób Twój ślad ekologiczny spadnie prawie do zera, przynajmniej w zakresie transportu! Nigdy nie zapomnę tego dnia, kiedy po raz pierwszy pojechałam do pracy rowerem! Aktywność fizyczna napełniła mnie wyzwalającym uczuciem, a oglądane z innej perspektywy dobrze znane ulice ukazywały całkiem inne oblicze!

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej