Czy do kosmetyków naturalnych pasuje wegańska moda?
czy do kosmetyków naturalnych pasuje wegańska moda?

Czy do kosmetyków naturalnych pasuje wegańska moda?Weganizm to też styl życia, którym wyrażamy swoje poczucie odpowiedzialności za środowisko. Kto preferuje mydło, szampon czy pastę do zębów bez składników odzwierzęcych, ten troskliwie dobiera też ubrania.

Z pewnością nie zdradzam nic nowego: Manna jest wegańska. Ba, to pierwsza marka kosmetyków węgierskich uznana przez renomowaną organizację Cruelty Free International jako marka całkowicie wolna od testów na zwierzętach. Nie używamy też oleju palmowego, którego produkcja zagraża wielu gatunkom zwierząt. W 2016 roku zdobyliśmy również certyfikat Vegan Society, dlatego na kosmetykach Manny znajdziesz logo tej organizacji, na którym widnieją słoneczniki.

Być weganinem to naprawdę styl życia

Dla mnie weganizm nie kończy się na kosmetykach, chętnie sama studiuję ten temat, dużo czytam i z radością podzielę się z Tobą informacjami na temat idei weganizmu również na innych obszarach życia.

Właśnie dlatego możesz przeczytać na naszym blogu tak wiele przepisów na smaczne, proste w przygotowaniu, wegańskie potrawy, jak na przykład kasztanowe muffinki, lody czekoladowe, zupa-krem z dyni, dietetyczny dżem jabłkowy, dżem gruszkowy czy konfitura z cebuli.

Podałam też, jak upiec chleb „bez niczego“ lub wykonać sushi z owoców.

Nie tracę z oczu idei weganizmu nawet wtedy, kiedy mówimy o różnych praktykach gospodarstwa domowego czy hobbystycznych robótkach, nauczyłam Cię więc na przykład, jak wykonać wegańską świecę.

Kwestia surowców nie kończy się na łazience czy kuchni. Jeśli czujesz sympatię do produktów Manny, wolnych od składników odzwierzęcych, z pewnością chętnie przeczytasz w naszym blogu o jeszcze jednym aspekcie weganizmu: o modzie.

Co warto wiedzieć o wegańskiej modzie?

  • Weganizm w garderobie oznacza dokładnie to samo, co w kuchni: odrzuć wszystko, co powstało z surowców odzwierzęcych lub było testowane na zwierzętach. Czasami jest to proste, czasami zaś bywa dużym wyzwaniem.

  • Zastąpienie zwierzęcych futer (albo całkowita rezygnacja z futer) to chyba najprostszy sposób, żeby zacząć ubierać się po wegańsku. Wystarczy, żebyś nie miał/a futra, a jeśli już koniecznie marzysz o futrzanym doznaniu, wypróbuj sztuczne futro. (Chociaż to też należy dobrze przemyśleć, bo sztuczne futerka, choćby były jak najfajniejsze i jak najbardziej kolorowe, są jednak niepoważne i trudno w nich elegancko wyglądać.)

  • Rezygnacja ze skóry zwierzęcej to już poważniejsza sprawa: większość uznanych za dobre gatunkowo butów czy torebek wykonana jest z prawdziwej skóry, a z nimi przecież najtrudniej się nam rozstać. Wymiana surowca na syntetyczny (na przykład na sztuczną skórę) też nie jest idealnym rozwiązaniem, częściowo dlatego, że sztuczna skóra rzeczywiście jest mniej wytrzymała, a ciągłe kupowanie nowych rzeczy też obciąża środowisko.

  • Nie wolno się jednak poddawać: jest przecież oczywiste, że produkcja obuwia ze skóry zwierzęcej zagraża wyzyskiem środowiska naturalnego, nie tylko ze względu na pozyskiwanie surowca odzwierzęcego, ale też z powodu stosowanych do obróbki skóry substancji chemicznych.

  • Robi się wiele prób zastąpienia zwierzęcej skóry, na przykład liśćmi ananasa. Jednak na spopularyzowanie tego środka do produkcji obuwia trzeba jeszcze trochę zaczekać. Do tego czasu dobrą alternatywą są buty tekstylne, oczywiście pod warunkiem, że są w każdym calu wegańskie.

  • Poza prawdziwą skórą pochodzenie odzwierzęce mają też jedwab i wełna, których możesz świadomie unikać studiując uważnie etykiety ubrań: wszak skład materiałów ubraniowych jest tak samo umieszczany na etykietach, jak w przypadku artykułów spożywczych. (Uwaga: etykieta nie ostrzega Cię, że odzież nie jest wegańska, ułatwi Ci po prostu wybór wyszczególnieniem składników.)

  • Nie muszę chyba dodawać, że jeśli zdecydujesz się na wegańską modę, nie noś naszyjnika z prawdziwych pereł, czyli zwracaj uwagę również na dodatki.

Chcesz jeszcze poczytać na temat naszych przyjaznych środowisku poglądów?

O składnikach produktów Manny szczegółowo rozprawiam tutaj, tu zaś podaję 10 argumentów (między innymi weganizm), dla których warto stosować Manny.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej