Zrób domowy dżem pomarańczowy!
zrób domowy dżem pomarańczowy!

Zrób domowy dżem pomarańczowy!



Zima to sezon na cytrusy. Owoce są dostępne na targu i w sklepach, nie poprzestań jednak na jedzeniu ich na surowo: zrób z nich przetwory, a wtedy dłużej możesz napawać się tymi fantastycznymi, soczystymi, południowymi owocami. Tym razem przedstawiam Ci przepis na domowy dżem pomarańczowy!

Pomarańcza to jeden z moich ulubionych owoców: ma wspaniały, nieco cierpki, ale orzeźwiający i słodki aromat, i taki sam smak. Warto zrobić z niej przetwory na później, żeby mieć ten boski owoc pod ręką o każdej porze roku. Taki dżem będzie idealny do porannej grzanki, do herbatników czy też do przekładania ciast i tortów. Samego przygotowania dżemu też nie musisz się obawiać: nie jest to wyczerpujące, wielodniowe zadanie. Zwłaszcza, jeśli nie robisz go z dziesięciu kilogramów pomarańczy. Dżem można zrobić już z kilku kilogramów owoców: dżem będzie gotowy w parę godzin i nie musisz czekać miesiącami, żeby go otworzyć. Anglicy nazywają ten dżem „marmalade” i chętnie jedzą codziennie do porannej herbaty.

Oto fantastyczny przepis, który nie sprawi Ci zawodu:

Składniki:
2 kg pomarańczy
2 torebki środka żelującego
4 łyżki stołowe słodziku (np. cukru kokosowego, ale to kwestia gustu, można wcale nie dodawać)

Sposób przygotowania:
Pomarańcze najpierw dobrze umyj, następnie obierz. Możesz to zrobić nożem czy skrobaczką do ziemniaków, najważniejsze, żeby obierać cienko. Uważaj, żeby nie zdejmować ze skórką znajdującej się pod nią białej warstwy. Potem pokrój skórkę na drobne kawałki. Białą warstwę zdejmij z pomarańczy i wyrzuć – nie będzie Ci potrzebna. Kolejnym zadaniem jest pokrojenie miąższu pomarańczy w cienkie plasterki. Błonę, oddzielającą cząstki od siebie, możesz spokojnie zostawić: doda przyjemnej, kwaskowej nuty, co tylko dodatkowo poprawi jego smak.

Potem następuje najprzyjemniejsza część procesu, kiedy wszystkie składniki (skórkę pomarańczową, pokrojony miąższ, słodzik i środek żelujący) wkładasz do wysokiego naczynia i gotujesz dotąd, aż nabierze odpowiedniej konsystencji dżemu. Nie przestrasz się, jeśli kawałki pomarańczy się rozgotują, lub jak pozostaną w całości – doda to pikanterii…

Kiedy masa jest już gotowa, przekładaj do wyparzonych słoików,a jeśli masz ochotę, posyp na wierzchu odrobiną cynamonu lub dodaj likieru pomarańczowego, następnie ostudź w suchej parze. Całość nie zabierze Ci więcej, niż 1,5-2 godziny, a otrzymasz całkiem sporo dżemu, który będzie Ci sprawiał przyjemność przez długie miesiące.

Jeśli zaś chciał(a)byś wyższy poziom przetwarzania pomarańczy, radzę Ci dodać do parownika parę kropel 100% naturalnego pomarańczowego olejku eterycznego od Manny, który zapewni Ci idealną atmosferę podczas pracy, a magiczny aromat przeniknie całe mieszkanie.

Dla mnie osobiście jednym z najbardziej emocjonujących etapów całego procesu jest ozdabianie słoiczków. Trochę fantazji włożonej w przystrojenie słoiczków uczyni z nich idealny prezent lub ozdobę na półce w spiżarni. Przewiąż słoiczki wstążką, przylep oryginalne etykiety albo po prostu przykryj wieczko białą koronką. Przekonasz się, jaką satysfakcję będziesz mieć /miała otwierając dżem własnej roboty, sprawi Ci dużą radość.

Podobnie jak w wyborze kosmetyków, tak i w gastronomii wierzę w domowe sposoby i wybieram naturalne składniki: wiem wtedy dokładnie, z jakich składników dana rzecz powstaje. Ciesz się fantastycznym smakiem owocu i życzę miłej pracy w kuchni!

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!



Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej