Szczególny czar zimowych ciasteczek polega na tym, że niesamowicie fajnym uczuciem jest schrupać je świeże, wyjęte prosto z piekarnika, podczas oglądania ulubionego filmu w gronie rodzinnym. Zebrałam dla Ciebie najlepsze dietetyczne przepisy, żeby ich podjadanie poprawiło tylko na Twój nastrój, a nie na kilogramy.
Hasło „zimowe ciasta“, wielu osobom kojarzy się ze żmudnymi w przygotowaniu, czasochłonnymi przekąskami, a przecież w dni powszednie mamy chęć raczej na łatwe do zrobienia, lekkie i dietetyczne coś do przegryzienia. Poniższe przepisy nie są trudne do wykonania: możesz je wykorzystać nawet w zwykły dzień po pracy, sprawiając tym wielką radość rodzinie czy znajomym.
Kasztany pieczone
Zima i przygotowania do świąt nierozerwalnie kojarzą mi się z pieczonymi kasztanami. Już sam zapach kasztanów jest porywający i przypomina mi moje dziecięce lata. Taki deser jest nie tylko smaczny, ale również wyjątkowo zdrowy. Nie zawiera cukru, w zamian obfituje w wartościowe substancje odżywcze. Idealny “snack na zimę”, dar natury.
Jak masz przygotować, żeby jeść tak smaczne kasztany, jakie można kupić u ulicznych sprzedawców?
Zanim zabierzesz się do pieczenia, namocz kasztany na 3-4 godziny, jeśli możesz, to nawet na całą noc. Nastaw piekarnik na 220-240 stopni, a zanim się nagrzeje, przygotuj kasztany: Połóż na stabilnej powierzchni, na przykład na drewnianej desce, następnie ostrym nożem zrób nacięcia w kształcie litery "x" po najbardziej wypukłej stronie. Pilnuj, żeby przeciąć tylko łupinkę, a nie naruszyć miąższu. Uważaj, żeby się nie skaleczyć, trzymaj nóż skierowany tak, żebyś się nie skaleczył/-a, jeśli poślizgnie się na skorupce. Kiedy już wszystkie kasztany są nacięte, ułóż je na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia, najlepiej nacięciem do góry. Przykryj folią aluminiową i wsuń do piekarnika na 15-20 minut, potem zdejmij folię i piecz jeszcze przez 5 minut. Są gotowe, jeśli nacięta łupinka ładnie zawinie się do góry. Pozwól im ostygnąć, a po chwili możesz już delektować się ciepłymi, aromatycznymi kasztanami.
Popijaj do nich najlepiej herbatę Rooibos.
Polecana Manna: do delikatnego, słodkiego aromatu kasztanów najlepiej pasuje Kremowa pianka z masłem shea i olejkiem z goździków i pomarańczy od Manny, której zapach wywołuje nostalgiczny nastrój dawnych świąt. Po zakończeniu krzątaniny w kuchni, usiądź wygodnie i wetrzyj w dłonie to bosko pachnące, lekko puszyste naturalne cudo.
Wegańskie kulki kokosowe ze skórką pomarańczową
Jeśli dotychczas unikałe(a)ś wiórek kokosowych ze względu na zawarty w nich tłuszcz, to najwyższy czas, żebyś poznał/a dietetyczny, wegański wariant, który ma wszelkie szanse, żeby zająć mocną pozycję w rankingu Twoich ulubionych zimowych przekąsek.
- 1,5 szklanki wiórków kokosowych
- 2 małe łyżeczki oleju roślinnego
- 3 łyżki stołowe syropu klonowego
- 2 łyżki stołowe mleka kokosowego
- 1/2 małej łyżeczki esencji waniliowej lub wyskrobany miąższ jednej laski wanilii
- 1/2 małej łyżeczki cynamonu
- szczypta soli
- skórka starta z 1 pomarańczy
Sposób przygotowania:
1 szklankę wiórków kokosowych zmiksuj z dwoma łyżeczkami oleju i 2 łyżkami mleka kokosowego, aż otrzymasz gęstą, jednolitą masę. Następnie wmieszaj do masy cynamon, wanilię, szczyptę soli, skórkę pomarańczową i syrop klonowy. Na koniec dodaj jeszcze pół szklanki wiórków kokosowych i miksuj dotąd, aż otrzymasz tak gęstą masę, żeby można było z niej formować kulki. Po uformowaniu kulek włóż je na pół godziny do lodówki i gotowe do spożycia!
Polecana Manna: Zapach pomarańczy w kulkach zatrzymasz na dłużej, jeśli po schrupaniu deseru wybróbujesz Filtrowane przez wulkaniczne skały masło shea z pomarańczą i ylang-ylang. Posmaruj nim dłonie, albo nawet całe ciało i rozkoszuj się świeżym, słodkim aromatem. Jeśli zaś zechcesz, żeby całe mieszkanie pachniało pomarańczą, wypróbuj Olejek eteryczny z pomarańczy, który możesz dodać do parownika, albo skropić nim skórki pomarańczy, suszące się na kaloryferze, żeby wzmocnić ich aromat.
Bezglutenowy, domowy batonik czekoladowy
Jeśli uwielbiasz kupione w sklepie batony czekoladowe, ale nie możesz ich jeść, bo zawierają kalorie i dużą ilość cukru, o mące nie wspominając, to ten przepis jest dla Ciebie idealny. Tym bezglutenowym, domowym batonem czekoladowym możesz śmiało „zgrzeszyć“, a jego smak jest taki sam, jak oryginalny.
Składniki
Do ciasta:
⅔ filiżanki mąki kokosowej, ¼ małej łyżeczki soli, 3 łyżki stołowe syropu klonowego, ⅓ filiżanki oleju kokosowego
Do nadzienia:
½ filiżanki mleka migdałowego, ⅓ filiżanki syropu klonowego, ⅓ filiżanki oleju kokosowego, 1 mała łyżeczka esencji waniliowej lub wyskrobany miąższ 1 laski wanilii, ¼ małej łyżeczki soli
Do polewy kakaowej:
¼ filiżanki oleju kokosowego, ¼ filiżanki kakao w proszku, 2 łyżki stołowe syropu klonowego, ½ małej łyżeczki soli
Sposób przygotowania:
Rozmieszaj mąkę kokosową z solą, następnie dodaj syrop klonowy i olej kokosowy. Wyrób ciasto, następnie rozłóż je na dnie blachy, wysmarowanej uprzednio olejem kokosowym. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C mniej więcej przez 10 minut, następnie pozostaw do ostygnięcia. W tym czasie wykonaj nadzienie: ugotuj na patelni wszystkie składniki razem, ciągle mieszając, następnie ostrożnie wylej na upieczone ciasto. Aby otrzymać polewę, wymieszaj po prostu na zimno wszystkie składniki i wylej na wystygniętą warstwę nadzienia. Po ostygnięciu, kiedy polewa też już stwardnieje, pokrój w plasterki dwa razy grubsze, niż kupione w sklepie.
Polecana Manna: jeśli przepadasz za kakao i chcesz pielęgnować kokosem również i skórę, wybierz COCO czekoladowe mydło od Manny, albowiem to bezzapachowe cudo wykonane jest z oleju kokosowego, doskonale się pieni, w dodatku oprócz kakao w proszku, dodaliśmy do niego wiórki kokosowe. Proponowanymi przeze mnie dietetycznymi przysmakami odniesiesz wielki sukces, nie zapomnij jednak po kuchennych zabiegach skierować się koniecznie do łazienki, gdzie, czując jeszcze na podniebieniu smak wybornych deserów, możesz poddać się pielęgnacji przez swoje ulubione Manny.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!