5 rzeczy, których nie należy stosować na wrażliwą skórę
5 rzeczy, których nie należy stosować na wrażliwą skórę

5 rzeczy, których nie należy stosować na wrażliwą skórę



Czytając Wasze listy i wiadomości, coraz bardziej mi się wydaje, że świat jest pełen ludzi z wrażliwą skórą. Według specjalistów to wcale nie jest nieprawdopodobne. Sytuacja raczej wygląda tak, że ludzie stosują coraz więcej rodzajów kosmetyków a chemikalia stosowane w przemyśle kosmetycznym u coraz większej liczby osób wywołują nieprzyjemne objawy.

Wywołane reakcje alergiczne mogą byc rozmaite. Swędzenie, zaczerwienienia, wysypka, egzema, zapalone wypryski, lub przewlekła suchość skóry mogą być wywołane przez któryś ze składników przemysłu kosmetycznego. Może się zdarzyć, że Twoja skóra na produkt stosowany od dawna zacznie reagować zupełnie inaczej. Informacja na opakowaniu, mówiąca o tym że produkt jest zalecany do skóry wrażliwej lub jest hipoalergiczny, nie daje stuprocentowej gwarancji – każdy kosmetyk może wywołać reakcje alergiczne.

Za problemy skórne bywają najczęściej odpowiedzialne sztuczne składniki:

Sztuczne substancje zapachowe, perfumy

Bardzo wiele osób jest uczulonych na sztuczne substancje zapachowe, które można znaleźć niemal w każdym kosmetyku, czy środku do czyszczenia lub prania. Jeżeli wchodząc do drogerii rozboli Cię głowa od skoncentrowanego zapachu perfum, jeżeli nie możesz oddychać, jeżeli zdarzyło Ci się, że popsikana powierzchnia skóry swędziała, zaczerwieniła się, wtedy powinieneś zacząć stosować kosmetyki, środki do czyszczenia i prania, które zawierają naturalne olejki eteryczne. Są osoby, które mogą być uczulone również na naturalne olejki eteryczne zawarte w naturalnych kosmetykach. Jeżeli należysz do nich, wybierz spośród bezzapachowych produktów Manny!

Środki przeciw trądzikowi

Kosmetyki zalecane osobom ze skórą tłustą, z wypryskami i trądzikiem często są pełne silnych chemikalii dezynfekujących i o działaniu złuszczającym. Szczególnie dla nastolatków produkowane są środki z alkoholem, retinolem, kwasem salicylowym, które nie tylko mocno wysuszają, ale mogą też zburzyć wartość ph skóry. W ten sposób pobudzają gruczoły łojowe do jeszcze aktywniejszego działania, zamiast wspomóc zrównoważone działanie.

Konserwanty

W każdym kosmetyku w płynie, zawierającym wodę, można znaleźć jakiś konserwant, lecz wcale nie wszystko jedno, jaki. Znaczna część kremów do twarzy, balsamów do ciała, żelów pod prysznic, dezodorantów zawiera takie substancje, które mogą wywoływać podrażnienia skóry u osób wrażliwych. Część konserwantów ma dość złą renomę, mogą być szkodliwe nie tylko dla skóry.

Chemikalia wspomagające pienienie

Ostatnio pisałam do Ciebie o SLS i SLES. Żele pod prysznic, płyny do demakijażu, szampony zawierające pochodne siarczanów mogą spowodować suchość skóry, wypryski, łupież, swędzenie oczu, nawet wypadanie włosów. Jeżeli możesz, omijaj je, ale nie będzie łatwo. Nazwy Sodium Lauryl Sulfate czy Ammonium Laureth Sulfate prawdopodobnie znajdziesz wśród pierwszych składników na opisach kosmetyków.

Produkty do makijażu

Składnik zasypek (talk), który wielokrotnie został osądzony, że jest rakotwórczy, lub barwy w proszku, pudry zawierające mikę, stosowaną w kosmetykach dekoracyjnych też mogą wywoływać podrażnienia skóry. Warto wiedzieć, że w ciekawy sposób najczęściej na barwy niebieskie i zielone reaguje źle skóra wrażliwa wokół oczu.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!



Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej