Nowe produkty ze śmieci: recykling odpadów z oceanu
nowe produkty ze śmieci: recykling odpadów z oceanu

Nowe produkty ze śmieci: recykling odpadów z oceanuPięć miliardów plastikowych odpadów. To nie żart: szacuje się, że w wyniku ludzkiego niedbalstwa i nieodpowiedzialności mniej więcej tyle śmieci pływa po morzach i oceanach. Na szczęście coraz więcej firm, a nawet osób prywatnych próbuje coś z tym zrobić. Pada mnóstwo kreatywnych pomysłów, zobaczmy więc kilka z nich!

Z pewnością zdarzyło Ci się już widzieć szokujące zdjęcia morskich żółwi czy wielorybów, zamordowanych dosłownie przez śmieci. Nieszczęśliwe zwierzęta zaplątują się w folię, połykają plastik lub duszą się w torebkach plastikowych. Jeśli obecnie wydaje Ci się, że problem zanieczyszczenia oceanów Cię nie dotyczy, zastanów się nad tym, że Ziemia stanowi jedną całość. Co szkodzi oceanom, szkodzi w rezultacie też Tobie. Chociażby z powodu rozpuszczających się w wodzie substancji toksycznych, które wraz z deszczem trafiają do gleby uprawnej i ostatecznie lądują na Twoim talerzu.

Ze względu na długi czas rozkładu, pływające na powierzchni i w głębi mórz czy oceanów śmieci będą je zanieczyszczać jeszcze przez długie stulecia. Na przykład proces rozkładu wrzuconej do wody butelki plastikowej zajmuje aż 450 lat, tyle samo czasu potrzebuje torebka foliowa. Zanieczyszczenie osiągnęło już tak potężne rozmiary, że dryfujące odpady tworzą całe wyspy: największą z nich, znajdującą się na Oceanie Spokojnym, widać nawet z kosmosu. Niestety, nawet jeśli któregoś żyjącego stworzenia zanieczyszczenie oceanów pozornie nie dotyka, nie znaczy to, że nie cierpi ono z tego powodu. Biolodzy coraz częściej znajdują w zwłokach zwierząt mniejsze lub większe kawałki sztucznych tworzyw, co pozwala przypuszczać, że dane zwierzę sporo cierpiało za życia z powodu niestrawionego plastiku. Odpady z oceanu zagrażają nie tylko morskim stworzeniom. Ze względu na złożoność łańcucha pokarmowego na pochodzące z oceanu śmieci natrafia się także w organizmie zwierząt lądowych.

Sytuację jednak można zmienić: zamiast wpadać w rozpacz, przestudiujemy raczej nowatorskie inicjatywy, jakimi firmy podejmują walkę z zanieczyszczeniem oceanów! Najważniejsze to wyłowienie śmieci. Coraz więcej przedsiębiorstw prywatnych oraz dużych firm zleca takie akcje, ba, narodziło się już wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych oczyszczania oceanów ze śmieci. Światło dzienne ujrzało mnóstwo dobrze funkcjonujących rozwiązań, od grzebienia filtrującego głębię oceanu po dryfujące szlabany.

Z tak zebranych odpadów produkuje się mnóstwo pomysłowych rzeczy: na przykład pewna światowa firma rzuciła na rynek buty sportowe wykonane z morskich śmieci. Wierzch tych oryginalnych butów prawie w 100% wykonany został z pływających po oceanach odpadów i nielegalnych głębinowych sieci rybackich. Inna marka odzieżowa wyprodukowała z morskich odpadów dżinsy. Najpierw z plastikowego granulatu skomplikowaną technologią wyrabia się „nić“, z której potem splata się materiał na spodnie. W przemyśle odzieżowym tego rodzaju recykling jest coraz bardziej popularny: piękną inicjatywą jest na przykład kostium kąpielowy z morskich odpadów, w którym możemy się wykąpać w morzu z naprawdę czystym sumieniem.

Poza przemysłem odzieżowym wiele innych gałęzi podchwyciło tę inicjatywę: z recyklingu morskich śmieci powstał już odkurzacz, flakon do środków czyszczących, a nawet oprawka do okularów.

Jak widzisz, sposobów na zmniejszenia zaśmiecenia oceanów, przyczyniającego się do ginięcia morskich zwierząt, jest naprawdę dużo. Nie musisz jednak mieszkać nad oceanem, żeby przyczynić się do ochrony środowiska. Świadomością ekologiczną możesz chronić środowisko mieszkając gdziekolwiek. Zbieraj odpady selektywnie, a jeśli widzisz śmieci na ulicy, podnieś je i wyrzuć do śmietnika. Nie wyobrażasz sobie, jak wielką pomocą jest to, że zabierzesz na zakupy tekstylną siatkę i nie kupisz reklamówki. Albo w ulubionej kawiarni nie zamówisz kawy w jednorazowym kubku, tylko możesz ją wlać do własnego termosu. Dla Ciebie to drobiazg, a dla oceanów i miliona gatunków żyjących w nim zwierząt to kwestia życia!

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej