Olej palmowy to nie tylko zagrożenie życia orangutanów
olej palmowy to nie tylko zagrożenie życia orangutanów

Olej palmowy to nie tylko zagrożenie życia orangutanów



Być może wydaje Ci się, że tropikalne lasy deszczowe w Indonezji są tak odległe, że niszczenie lasów w tych rejonach oraz likwidacja przestrzeni życiowej zwierząt i roślin nie ma żadnego wpływu na Twoje życie. Jednak to nieprawda: niszczenie lasów i powstawanie ogromnych pożarów w ich miejscu mają wpływ na całą planetę, w tym na nasze życie. Dwutlenek węgla, który przedostaje się do atmosfery, przyczynia się do globalnych zmian klimatu. Chyba nie muszę wspominać, że lata są z roku na rok gorętsze i że ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze.

Już pisałam o tym, dlaczego do produkcji produktów Manny nie używamy oleju palmowego: wszystko, co związane jest z produkcją oleju palmowego z niekontrolowanych źródeł jest dla nas nie do przyjęcia.


Jest też jednak inna sprawa, dla której odrzucamy stosowanie tego taniego tłuszczu roślinnego występującego w prawie połowie wszystkich produktów zalegających na sklepowych półkach - w produktach spożywczych, kosmetykach, środkach czystości, w preparatach do higieny osobistej. Substancja ta znajduje się wszędzie, w różnej postaci i zagraża życiu zwierząt również w Europie.

Grudki oleju palmowego na plażach

Być może słyszałeś już o tym, że na południowo-zachodnim wybrzeżu Anglii, niedaleko miasta Cornwall, morze wyrzuca na brzeg bloki palmowe różnej wielkości. Te szaro-białe bloki, których spożycie może być śmiertelne, stanowią niebezpieczeństwo zagrażające życiu psów wyprowadzanych na spacer. Dlatego w wielu miejscach na plaży umieszczono tablice ostrzegawcze dla właścicieli psów, żeby zwrócić ich uwagę na to zagrożenie.

Skąd się tam wzięły?

Rocznie zbiornikowce przywożą do Europy wiele ton oleju palmowego w celu jego przetworzenia na miejscu. Olej palmowy można znaleźć wszędzie, począwszy od herbatników, chipsów, proszków do prania, poprzez kremy do twarzy, a skończywszy na wszystkim innym, nawet w większości naturalnych kosmetyków pochodzenia roślinnego. Niestety, spośród firm wykorzystujących olej palmowy do swojej produkcji tylko część potrafi udowodnić, że surowce pochodzą ze zrównoważonych upraw.

Według niektórych informacji z prasy bloki palmowe, które pojawiły się na wybrzeżu Anglii, znalazły się w morzu po czyszczeniu zbiornikowców i po raz pierwszy morze wyrzuciło je na brzeg w 2012 roku. Olej palmowy jest jadalny i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka. Jednak grudy oleju wielkości męskiej pięści lub piłki do futbolu, zmieszanego ze środkami chemicznymi i kto wie, czym jeszcze, są zagrożeniem dla zwierząt, szczególnie dla psów i mogą zmienić się w śmiertelną truciznę.

Wiadomość o pierwszym przypadku, którego ofiarą był pies, szybko się rozprzestrzeniła i, miejmy nadzieję, wielu przekonała o tym, że nadmierne stosowanie oleju palmowego nie jest dla nas jakąś odległą sprawą, czymś, co dotyczy tylko ludzi z bardzo dalekich krajów, ale że ten problem bezpośrednio dotyczy również i nas.
Mam ogromną nadzieję, że udało mi się przekonać Cię, żebyś – o ile to choć trochę możliwe – unikał stosowania produktów zawierających olej palmowy i jego pochodne.

ŹRÓDŁO:
http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2017/06/will_we_fight_pollution_when_it_comes_for_our_pets.html
https://www.cornwall.gov.uk/leisure-and-culture/beaches-in-cornwall/palm-oil-on-beaches/

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!



Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej