
7+1 rzeczy, do których przyda Ci się imbir
Imbir to prastara roślina lecznicza, która jest dla organizmu niczym koło ratunkowe dla tonącego. Imbir ma rozliczne pozytywne właściwości: od zdolności leczenia chorób, po poprawę samopoczucia. Podpowiem Ci, dlaczego dobrze jest mieć go zawsze pod ręką.
Imbir to popularna na całym świecie roślina lecznicza, stosowana jako przyprawa. Zanim przejdę do zakresu zastosowania imbiru, muszę zaznaczyć, że najlepsze efekty przynosi świeży imbir, starty lub pokrojony w plasterki: suszony lub zakonserwowany w oleju jest znacznie mniej skuteczny.
Imbir możemy spożywać śmiało: praktycznie nie da się go przedawkować i nie ma żadnych skutków ubocznych.
A oto 7+1 najlepszych zastosowań imbiru
Egzotyczna przyprawa
W sztuce kulinarnej Dalekiego Wschodu imbir używany jest chętnie i często: jest nieodłącznym składnikiem curry i tajskich makaronów, na przykład Pad Thai, dodaje też pikantnego smaku różnym wegańskim sosem ze śmietanką kokosową. Jeśli raz wypróbujesz imbir, nigdy więcej nie zabraknie go w przygotowywanych przez Ciebie egzotycznych potrawach. Charakterystyczny smak imbiru świetnie harmonizuje z kurkumą i indyjską trawą cytrynową.
Pielęgnacja włosów
Imbir sprawi, że Twoje włosy będą fantastycznie wyglądać: zawarte w nim olejki eteryczne i składniki odżywcze regenerują każdy włosek niczym eliksir. Nie przez przypadek trafił do balsamu od Manny do włosów tłustych z łupieżem. Ten fantastyczny, wzbogacony w sproszkowany imbir balsam spieszy na ratunek Twoim włosom i skórze głowy. Twoja czupryna stanie się bardziej puszysta i lśniąca, a równowaga skóry głowy zostanie przywrócona.
Środek przeciwzapalny
Imbir jako cudowny środek dezynfekujący, przeciwzapalny i antybakteryjny wymienia już starożytna medycyna hinduska, ajurweda. Jeśli więc borykasz się z chorobą zakaźną, spożywaj codziennie kilka kubków naparu z imbiru. Możesz nawet jeść surowy imbir, namoczony w soku cytrynowym: ten sposób jest jeszcze skuteczniejszy.
Środek na trawienie
Napar imbirowy regeneruje żołądek i działa równoważąco na układ pokarmowy.
To doskonałe antidotum po sutym posiłku, kiedy czujesz, że Twój żołądek potrzebuje trochę wsparcia. Zetrzyj kilkucentymetrowy kawałek imbiru do szklanki letniej wody czy herbaty i wypij małymi łyczkami, a przekonasz się, że mikstura poprawi Ci trawienie.
Środek na przeziębienie
Nadzwyczajnie wzmacnia układ odpornościowy. Ze względu na działanie ogrzewające i wywołuje poty, imbir bywa stosowany również w przypadku grypy. Zagotuj pół litra wody, zetrzyj do niej 10 cm imbiru, następnie inhaluj pod ręcznikiem.
Uzupełnienie witamin
Imbir jest bogatym źródłem witamin A, C, E i kompleksu witamin B. Ponadto zawiera nadzwyczaj wiele soli mineralnych.
Łagodzenie mdłości
Jeśli długa podróż samochodem przyprawia Cię często o mdłości, imbir może Ci przynieść natychmiastową ulgę. Najlepiej dodać cienkie plasterki imbiru do herbaty, doprawiając dodatkowo cytryną, która ma podobne działanie.
+1 Środek grzybobójczy
Imbir ma nie tylko działanie przeciwwirusowe i antyseptyczne, jest bowiem równie skuteczny w przypadku zakażeń grzybiczych. Okładaj przez kwadrans narażone miejsca zimną herbatą imbirową. Nie używaj saszetek, tylko naparu własnej roboty: wrzuć pięć plasterków imbiru do wrzącej wody, następnie pozostaw przez przynajmniej 20 minut, aż się zaparzy i woda nasiąknie dobroczynnymi składnikami.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!