Nie ma nic lepszego, jak smaczne, kwaśne potrawy własnej roboty, podawane do pysznego obiadu albo kolacji. Kiszone warzywa pomagają na trawienie, bo zawierają mnóstwo probiotyków, które wspomagają florę bakteryjną jelit, w dodatku mają fantastyczny smak! A oto moje ulubione przepisy, z których Ty też możesz skorzystać!
Kwaszonki każdemu przypominają lata dzieciństwa: przechowywane na półkach w spiżarni u babci marynaty w małych słoiczkach, które kryją boski smak i zamieniają najprostszą potrawę w wykwintne danie. Przygotowanie marynat wydaje się skomplikowanym procesem, podczas gdy naprawdę jest niezwykle proste: nie można ich zepsuć. Najlepsze jest to, że marynaty są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Dostarczają niezbędnych dla układu pokarmowego probiotyków, które wzmacniają system odpornościowy i pomagają uniknąć przeziębień w chłodną porę roku.
Korniszony
Przepis na korniszony to podstawa, której nie może zabraknąć w repertuarze.
Składniki:
1,5 l wody
3-4 łyżki stołowe soli morskiej
3 dl octu (20%)
15 łyżek stołowych cukru
3 szczypty sproszkowanej siarki
3 pęczki świeżego koperku
3 małe łyżeczki ziaren gorczycy
30 ziaren czarnego pieprzu
3 kg niewielkich ogórków
Sposób przygotowania:
Zacznijmy od dokładnego umycia ogórków i odłożenia ich na bok. Następnie przygotowujemy 3 duże weki, które uprzednio zdezynfekowaliśmy we wrzącej wodzie. Wsypujemy na dno słoików gorczycę i pieprz. Następnie wkładamy umyty koper: w całości, nie trzeba go kroić. Wkładamy do weków ogórki, najlepiej troskliwie układając pionowo, żeby jak najwięcej się zmieściło. Na koniec posypujemy szczyptą sproszkowanej siarki.
Następnie przygotowujemy marynatę: w jednym garnku wymieszamy wodę, sól, cukier i ocet, po czym gotujemy. Kiedy woda zacznie wrzeć, zalewamy marynatą ogórki, zamykamy szczelnie weki i po ostygnięciu możemy ustawiać na półkach w spiżarni!
Kiszona kapusta
Składniki:
6 kg oczyszczonej białej kapusty
¼ kg soli stołowej (bez jodu)
4-5 g pieprzu ziarnistego
2 g liści bobkowych
3 g ziaren kminku
1 db jabłko (najlepiej letniej odmiany, bo nie jest takie kwaśne, ale może być też każda inna odmiana)
1 db czerwona papryka kapia
Sposób użycia:
Szatkujemy kapustę, wyrzucając najtwardsze części głąba. Przygotowujemy dużą drewnianą beczkę i wykładamy jej dno liśćmi kapusty. Posypujemy liście solą, wrzucamy kilka listków bobkowych i maleńki kawałeczek papryki kapii, na tym układamy warstwami część poszatkowanej kapusty. Na to kolejna warstwa soli, listków bobkowych i papryki, potem kapusta, i tak układamy warstwami, aż beczka się zapełni. Ważne, żeby każdą warstwę kapusty dobrze ugnieść, żeby puściła sok. Wreszcie na wierzch wkładamy jabłko i wciskamy w kapustę, całość nakrywamy dużym liściem kapusty i przygniatamy ciężarem (może to być chociażby napełniony wodą wek). Najważniejsze, żeby kapusta była przyciśnięta we własnym soku. Ustawiamy beczkę w temperaturze pokojowej. Kapusta zacznie fermentować za kilka dni i potrzebuje 4-6 tygodni, żeby całkiem się kisić. Co kilka dni należy wymieszać kapustę, następnie przygniećmy ponownie. Jeśli po skosztowaniu uznamy, że jest gotowa, to potem należy ją przechowywać już w lodówce lub zamrażarce, w przeciwnym razie fermentacja będzie postępować dalej.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!