Marynaty własnej roboty – jak zrobić potrawy kiszone domowym sposobem?
marynaty własnej roboty – jak zrobić potrawy kiszone domowym sposobem?

Marynaty własnej roboty – jak zrobić potrawy kiszone domowym sposobem?Nie ma nic lepszego, jak smaczne, kwaśne potrawy własnej roboty, podawane do pysznego obiadu albo kolacji. Kiszone warzywa pomagają na trawienie, bo zawierają mnóstwo probiotyków, które wspomagają florę bakteryjną jelit, w dodatku mają fantastyczny smak! A oto moje ulubione przepisy, z których Ty też możesz skorzystać!

Kwaszonki każdemu przypominają lata dzieciństwa: przechowywane na półkach w spiżarni u babci marynaty w małych słoiczkach, które kryją boski smak i zamieniają najprostszą potrawę w wykwintne danie. Przygotowanie marynat wydaje się skomplikowanym procesem, podczas gdy naprawdę jest niezwykle proste: nie można ich zepsuć. Najlepsze jest to, że marynaty są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Dostarczają niezbędnych dla układu pokarmowego probiotyków, które wzmacniają system odpornościowy i pomagają uniknąć przeziębień w chłodną porę roku.

Korniszony

Przepis na korniszony to podstawa, której nie może zabraknąć w repertuarze.

Składniki:
1,5 l wody
3-4 łyżki stołowe soli morskiej
3 dl octu (20%)
15 łyżek stołowych cukru
3 szczypty sproszkowanej siarki
3 pęczki świeżego koperku
3 małe łyżeczki ziaren gorczycy
30 ziaren czarnego pieprzu
3 kg niewielkich ogórków

Sposób przygotowania:
Zacznijmy od dokładnego umycia ogórków i odłożenia ich na bok. Następnie przygotowujemy 3 duże weki, które uprzednio zdezynfekowaliśmy we wrzącej wodzie. Wsypujemy na dno słoików gorczycę i pieprz. Następnie wkładamy umyty koper: w całości, nie trzeba go kroić. Wkładamy do weków ogórki, najlepiej troskliwie układając pionowo, żeby jak najwięcej się zmieściło. Na koniec posypujemy szczyptą sproszkowanej siarki.

Następnie przygotowujemy marynatę: w jednym garnku wymieszamy wodę, sól, cukier i ocet, po czym gotujemy. Kiedy woda zacznie wrzeć, zalewamy marynatą ogórki, zamykamy szczelnie weki i po ostygnięciu możemy ustawiać na półkach w spiżarni!

Kiszona kapusta

Składniki:
6 kg oczyszczonej białej kapusty
¼ kg soli stołowej (bez jodu)
4-5 g pieprzu ziarnistego
2 g liści bobkowych
3 g ziaren kminku
1 db jabłko (najlepiej letniej odmiany, bo nie jest takie kwaśne, ale może być też każda inna odmiana)
1 db czerwona papryka kapia

Sposób użycia:
Szatkujemy kapustę, wyrzucając najtwardsze części głąba. Przygotowujemy dużą drewnianą beczkę i wykładamy jej dno liśćmi kapusty. Posypujemy liście solą, wrzucamy kilka listków bobkowych i maleńki kawałeczek papryki kapii, na tym układamy warstwami część poszatkowanej kapusty. Na to kolejna warstwa soli, listków bobkowych i papryki, potem kapusta, i tak układamy warstwami, aż beczka się zapełni. Ważne, żeby każdą warstwę kapusty dobrze ugnieść, żeby puściła sok. Wreszcie na wierzch wkładamy jabłko i wciskamy w kapustę, całość nakrywamy dużym liściem kapusty i przygniatamy ciężarem (może to być chociażby napełniony wodą wek). Najważniejsze, żeby kapusta była przyciśnięta we własnym soku. Ustawiamy beczkę w temperaturze pokojowej. Kapusta zacznie fermentować za kilka dni i potrzebuje 4-6 tygodni, żeby całkiem się kisić. Co kilka dni należy wymieszać kapustę, następnie przygniećmy ponownie. Jeśli po skosztowaniu uznamy, że jest gotowa, to potem należy ją przechowywać już w lodówce lub zamrażarce, w przeciwnym razie fermentacja będzie postępować dalej.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej