Jak oczyszczać wątrobę – najlepsze sposoby
jak oczyszczać wątrobę – najlepsze sposoby

Jak oczyszczać wątrobę – najlepsze sposobyWątroba oczyszcza organizm z toksyn, utrzymując w czystości krew. Wątrobę trzeba chronić i dbać o nią, albowiem codziennie uwalnia nas od mnóstwa szkodliwych substancji. Sama wątroba też potrzebuje oczyszczenia i regeneracji! Przedstawiam najlepsze sposoby!

Praca narządów wydalniczych polega na nieustającym oczyszczaniu organizmu z trafiających do niego toksyn i szkodliwych resztek przemiany materii, zalegających w jelicie grubym. Duża część tej pracy spada na wątrobę, nerki i jelito grube. Zadaniem wątroby jest przede wszystkim filtrowanie i oczyszczanie krwi. Ponieważ krwiobieg, którym krew transportuje do wszystkich komórek życiodajny tlen, przenika cały organizm, niezwykle istotne jest, aby krew była wolna od szkodliwych substancji. Czy zastanawiałe(a)ś się już kiedyś, gdzie podziewają się trafiające do organizmu barwniki, konserwanty, polepszacze i inne, syntetyczne związki chemiczne? To właśnie wątroba stara się je wychwycić i zapobiec przenikaniu ich do krwiobiegu. Niestety, wątroby też nie można obciążać w nieskończoność: nadmierne spożycie soli, cukru i tłuszczu oraz wspomniane uprzednio substancje obciążają delikatną wątrobę do tego stopnia, że przestaje prawidéowo spełniać swoje funkcje. Wtedy toksyny przez krwiobieg przedostają się do całego organizmu. Oczywiście nie następuje to z dnia na dzień, nie wolno jednak czekać na pojawienie się objawów przeciążenia wątroby.

Radzę Ci przynajmniej raz w roku dać wątrobie szansę na regenerację i trochę odpoczynku. Zobaczysz, jak Ci się odwdzięczy: najszybciej poczujesz poprawę już po lepszym samopoczuciu i zwiększonym poziomie energii.

Oto 5 najlepszych sposobów detoksykacji wątroby


Woda z cytryną
Rano zaczynaj dzień od wody z cytryną. Jeśli tylko możesz, zamiast soku cytrynowego ze sklepowej półki wybierz cytrynę ekologiczną i wyciśnięty z niej sok dodaj do szklanki letniej wody. Pomoże utrzymywać wątrobę w czystości.

Kozieradka pospolita
Kozieradka pospolita to silny przeciwutleniacz. Działa osłaniająco na wątrobę, zapobiega schorzeniom i regeneruje jej uszkodzoną tkankę. Zalej wrzątkiem dwie łyżki stołowe suszonej kozieradki i pod przykryciem odstaw do zaparzenia. Pij małymi łyczkami po 15 minutach.

Szczaw
Szczaw skutecznie czyści krew i wątrobę, stymuluje produkcję żółci i poprawia pracę wątroby, przyspieszając tym samym wydalanie toksyn z organizmu. Szczaw możesz spożywać w postaci surowej lub lekko uduszony.

Lukrecja gładka
Z lukrecji również możesz przygotować napar, który ma działanie osłaniające wątrobę, a jeśli problem już się pojawi, zioło znajduje zastosowanie także jako środek uzupełniający leczenie zapalenia wątroby. W celu podniesienia skuteczności, do naparu możesz dodać trochę mniszka pospolitego lub krwawnika. Świetne działanie ma również goryczka lub bylica piołun, które są jednak tak gorzkie, że dodaj do naparu jedynie odrobinę.

Gorzka sałatka
Gorzkie substancje aktywne roślin stymulują produkcję soków trawiennych, mają więc nieocenione znaczenie w osłanianiu wątroby. Do takich roślin sałatkowych należy mniszek pospolity, radicchio, endywia i cykoria. Zrób z nich sałatkę, a aby złagodzić gorycz użyj octu jabłkowego i korzennego sosu do sałatek.

+1: Czego należy unikać
Największym wrogiem wątroby jest alkohol. Być może brzmi to nieco drastycznie, ale już jedna lampka wina jest ogromnym obciążeniem dla wątroby. Wątrobie szkodzą też: biała mąka, tłuszcze nasycone i cukier, jak również kofeina. Jeśli spożyłe(a)ś większą ilość tych artykułów, spróbuj wzmocnić układ trawienny, a więc i wątrobę, naturalnymi probiotykami.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej