Czy myślałeś/aś już o tym, ile chemikaliów codziennie trafia do cieków wodnych? Chemikalia pochodzące z kosmetyków, detergentów, leków, odpadów, działalności przemysłowej, część wolno rozkładających się plastików pomimo wszystkich środków ostrożności trafiają do środowiska i powodują straty trudne do obliczenia.
Kosmetyki stosowane do peelingu, mycia zębów, zawierające drobne plastikowe kuleczki na całym świecie w coraz większej ilości krajów zostają wycofane z półek, natomiast poza nimi w przemyśle kosmetycznym zdarzają się jeszcze takie chemikalia, które trafiają do organizmów żyjących w oceanach.
Na dniach Australijska Organizacja Ochrony Zwierząt, WWF zwróciła uwagę na to, że w krwi żółwi żyjących w australijskiej Zatoce Rafy Koralowej stanowiącej część Światowego Dziedzictwa wykryte zostały liczne chemikalia, a te zwierzęta sygnalizują dokładniej niż czuły instrument czym zanieczyszczamy miejsce przez nie zamieszkiwane.
Związki chorobotwórcze, które dostały się do organizmu żółwi trafiły do oceanu w wyniku działalności człowieka.
Jednym z nich jest oksybenzon spotykany w kremach przeciwsłonecznych (jest to jeden ze związków nazywany chemicznym filtrem światła), który uszkadza rafy koralowe,
źródło:
https://phys.org/news/2017-06-chemical-cocktail-barrier-reef-turtles.html
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!
To smutne :(