Co warto wiedzieć o maśle shea?
co warto wiedzieć o maśle shea?

Co warto wiedzieć o maśle shea?Masło Shea jest moim ulubionym masłem, dlatego nie lubię, gdy krążą o nim plotki. Masło Shea jest fantastyczne, jest to wszechstronny cud natury, który jest przyjazny dla skóry. Można go używać do pielęgnacji skóry od stóp do głów. W przypadku zranienia lub oparzenia promieniami słonecznymi przyspiesza gojenie i redukuje stany zapalne. Jest wyjątkowe, ponieważ index komedogenny dla masła Shea wynosi 0, co znaczy, że nie zatyka porów i nie sprzyja tworzeniu się zaskórników. W związku z tym może być bezpiecznie stosowane przez osoby, które mają tłustą skórę skłonną do powstawania zaskórników i osoby cierpiące na trądzik. Nawilża, pielęgnuje, zapobiega powstawaniu zmarszczek, nadaje się do wszystkich rodzajów skóry – poznasz lepszy kosmetyk?

Wbrew temu jest tu jedna sprawa, o której muszę z Tobą porozmawiać. Chociaż ten problem dotyczy jedynie kilku osób, chcę Cię zapewnić, że każdy członek Manny może czuć się całkowicie bezpiecznie.

Historia zaczyna się daleko w Afryce. Rosnące w sawannie drzewo Shea żyje 300 lat, owocuje dopiero po 15 latach, potem rok co rok przynosi owoce podobne do orzechów włoskich. Jedynie kobietom wolno zbierać owoce masłosza i wytwarzać z nich cenne masło. Po zbiorze orzechy rozbija się, wybiera z nich wnętrze i gotuje je. Po schłodzeniu z cieczy wytrąca się olej, z którego przygotowuje się masło Shea. W zależności od stopnia czystości masło może być dodawane do produktów spożywczych (jest dodawane do czekolady jako składnik masła kakaowego) lub do kosmetyków.

Jednak tak samo jak w przypadku prawie wszystkich substancji naturalnych, również w przypadku masła Shea odnotowano ewentualne reakcje alergiczne. Nadwrażliwość na masło Shea przede wszystkim może pojawić się u osób uczulonych na orzechy lub jedną charakterystyczną substancję roślinną, lateks.

W niewielu przypadkach po użyciu przez takie osoby masła Shea może pojawić się swędzenie i/lub zaczerwienienie. Powód reakcji – jak to zwykle bywa w przypadku alergii – tak naprawdę trudno powiedzieć. Niektórzy mówią, że zależy to od tego, skąd pochodzi masło Shea. Podobno masło pochodzące z Nigerii częściej wywołuje objawy alergii.

Ciebie to nie dotyczy, ponieważ masło Shea Manna pochodzi z Ghany. Badania dermatologiczne wykazały również, że w przypadku zastosowania oczyszczonego masła, nie stwierdzono żadnych niepokojących reakcji nawet u tych osób, które dotychczas przez całe życie unikały masła Shea.

Należy wiedzieć, że jest różnica między lateksem naturalnych a syntetycznym. Jeśli jesteś uczulona/y na lateks syntetyczny, to nie znaczy, że bezwarunkowo musisz unikać masła Shea!

W każdym razie, jeśli jesteś jedną z osób alergicznych na orzechy lub lateks, przed pierwszym użyciem masła Shea przeprowadź test na alergię:

 • małą ilość masła Shea nanieś na wewnętrzną stronę łokcia lub przedramienia, ewentualnie nadgarstka
 • dobrze rozsmaruj masło na małej powierzchni skóry,
 • nezmywaj je przez cały dzień.

Jeśli nie pojawią się niepokojące zmiany skórne (zaczerwienienie, swędzenie, wysypka), potem możesz bezpiecznie używać masła Shea Manna. Jeśli natomiast pojawi się nadwrażliwość, to należy bezzwłocznie przestać używać kosmetyku.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

 • avatar

  Masło Shea, to również moje ulubione masło :)

  • Beata
  • 2016-03-09 16:33
  • avatar

   Pani Beato, dziękuję, cieszę się, że produkt Manna pomógł. :)

   • Andrea Varga Darabos
   • 2016-03-10 09:45

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej