Na temat globalnego ocieplenia pojawiają się coraz bardziej złowieszcze wieści. Coraz bardziej naglące jest to, jak temu możemy zaradzić. Wierzę, że tylko razem możemy jednak coś osiągnąć!
Zapewne Ty też zauważyłe(a)ś, że ostatnio napływa do nas masa alarmujących sygnałów ze wszystkich stron świata: w ciągu ostatnich dwóch dekad niebezpiecznie podniósł się poziom morza, ostatnie trzy lata przyniosły największe upały wszechczasów, a klęski żywiołowe są już na porządku dziennym.
Już wcześniej domyślaliśmy się, że stoi za tym globalne ocieplenie, ale jak poważna jest sytuacja, wyjaśnił dopiero najnowszy raport NASA. Zszokowana przeczytałam, że w 2016 roku skorupa ziemska była najgorętsza od 1880 roku, a w 2017 miała drugą najwyższą temperaturę. Rozmiar globalnego ocieplenia dobrze przedstawia fakt, że w ciągu ostatnich trzech lat przeciętna roczna temperatura na Ziemi utrzymywała się na poziomie o 1oC wyższym, aniżeli temperatura mierzona na początku XIX wieku. Możemy sobie wyobrazić, do jakiej katastrofy doprowadzi, jeśli ten trend się utrzyma...
Przed tym samym naukowcy ostrzegali już wcześniej. Latem 2017 roku klimatolodzy ONZ opublikowali list, w którym zawarli przestrogę, że jeśli w następnych latach nie uda się ograniczyć emisji gazów cieplarnianych w istotny sposób, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że do roku 2020 zajdą na naszej planecie nieodwracalne zmiany klimatyczne. Od tego czasu badacze zwracają się do rządów, przedsiębiorców, naukowców i zwykłych obywateli różnych krajów z apelem o podjęcie działań w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Nietrudno przyznać, że występujące coraz częściej powodzie, coraz wyższy poziom wody w morzach i inne nieprzewidywalne zmiany klimatyczne mogą całkowicie zniszczyć na przykład rolnictwo oraz negatywnie wpłynąć na życie na wybrzeżach wód, czyli na los większości ludzi.
Pytanie, co możemy z tym zrobić? Mnóstwo rzeczy. “Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie” – mawiał Gandhi, czym wskazywał, że wszelkie zmiany należy zaczynać od siebie, zamiast czekać, żeby inni zrobili pierwszy krok.
Jeśli tylko możesz, wybieraj odnawialne źródła energii, jak baterie słoneczne, przesiądź się do samochodu elektrycznego, albo separuj odpady – już tym wiele zdziałasz! Korzystaj z komunikacji publicznej, jeździj samochodem wspólnie z innymi, albo – jeśli czas Ci pozwoli – jeździj rowerem!
Jeśli chcesz zdobyć inspirację do ochrony środowiska, obejrzyj film zdobywcy Oskara, działacza na rzecz ochrony środowiska, Leonardo DiCaprio pod tytułem "Czy czeka nas koniec?" (Before the Flood), w którym aktor, wędrując po świecie, szuka odpowiedzi na pytanie, jak społeczeństwo może uratować od zagłady zagrożone gatunki, ekosystemy czy społeczności autochtoniczne.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!