Aromatyczny, złocisty dżem gruszkowy pozwoli Ci przemycić prawdziwy smak jesieni do Twoich ulubionych potraw, a już Twoim deserom ten niecodzienny przysmak doda prawdziwego smaku!
Bogata paleta smacznych, słodkich smaków gruszek zawsze kojarzy mi się z jesienią, zwłaszcza, że skórka owocu pyszni się wszystkimi kolorami opadających liści. Jeśli chcesz wydobyć jak najwięcej z tych bogatych w witaminy, odżywczych, soczystych owoców, radzę Ci zrobić z nich dżem. Dzięki niemu w każdym słoiczku zamkniesz aromat jesieni, a smak i zapach samego przetworu będzie tak samo ekscytujący, jak ta pora roku.
Dżem gruszkowy świetnie nadaje się do smarowania tostów z masłem na śniadanie, ale równie dobrze możesz podawać go do drugich dań w postaci sosu, albo wykorzystać do nadziewania ciast. Idealnie pasuje również do kremów w pucharkach czy sałatek owocowych: egzotycznymi, jesiennymi aromatami podnosi smak najzwyklejszych potraw.
Oto podstawowy przepis, który możesz dowolnie zmieniać.
Składniki:
2 kg gruszek
40 dkg cukru trzcinowego lub brązowego
2 cytryny bio
1,5 łyżeczki mielonego cynamonu
1 łyżka stołowa octu balsamicznego
Sposób przygotowania:
Gruszki obierz i podziel na ćwiartki. Wyrzuć gniazda nasienne i pokrój miąższ w drobną kostkę. Możesz nawet nie obierać owoców ze skórki: różnica jest taka, że dżem ze skórką będzie zielonkawy. Następnie sparz gorącą wodą obie cytryny, zetrzyj skórkę i odłóż. Wyciśnij z cytryn sok i polej nim gruszki. Dodaj cukier, ocet balsamiczny, startą skórkę cytrynową i dobrze wymieszaj. Tak przygotowane owoce odstaw na parę godzin, żeby puściły sok. Następnie przełóż do większego rondla i gotuj przez 40 minut ciągle mieszając. Zamknij gaz, kiedy masa będzie już miała odpowiednią konsystencję. Przelej jeszcze gorący dżem do zdezynfekowanych uprzednio we wrzącej wodzie słoików, nałóż na otwór słoika folię (niekoniecznie), zakręć dokładnie nakrętki i odwróć słoiki do góry dnem. Tak przygotowane słoiczki umieść w koszu wiklinowym pod kocykiem, aż do ostygnięcia.
Gruszki są tak aromatyczne i soczyste, że smakują bosko bez żadnych przypraw, jeśli jednak wolisz bardziej oryginalny dżem z odrobiną pikanterii, możesz dodać do składników na przykład wyskrobany miąższ laski waniliowej, goździki, sok z limonki, starty imbir albo kardamon. Jeśli wciąż tego Ci mało, na ostatni kwadrans gotowania możesz dolać 1 dl czerwonego wina, albo nawet pół dl likieru z gruszek. Możliwości jest nieskończenie wiele, zdobądź się na trochę kreatywności i eksperymentuj: przepis nie ma sztywnych granic!
Dżem gruszkowy własnoręcznej roboty to również doskonały prezent, zwłaszcza, jeśli masz kilka dobrych pomysłów na oryginalne opakowanie: przywiąż do słoiczka laskę wanilii źdźbłem słomy, albo ozdób nakrętkę koronką. To fajna dekoracja do spiżarni albo na pulpicie kuchennym. Jeśli lubisz naprawdę jesienny nastrój, zastosuj lampę do aromaterapii i w 100% czysty pomarańczowy olejek eteryczny od Manny w trakcie przygotowywania dżemu. Subtelny, jesienny zapach będzie przenikać całe mieszkanie i będzie Ci przypominał, jak to dobrze i zdrowo jest stosować naturalne, bliskie przyrodzie surowce w kuchni.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!