Mleko z nasion to mój ulubiony napój: jest pełne mikroelementów i soli mineralnych, w dodatku doskonale pasuje do wegańskiego jadłospisu, ponieważ jest całkowicie roślinne.
Mleka z nasion są bardziej zróżnicowane i zdaniem wielu osób smaczniejsze, niż (kto wie, jakim obróbkom poddawane) mleko krowie. Mają również tę zaletę, że nie jest się skazanym/ą na dostępne w sklepach warianty, bo można przygotować w domu najprzeróżniejsze smaczne mleka z nasion, które kosztują zaledwie ułamek ceny sklepowej. Najpopularniejsze jest mleko sojowe, następnie ryżowe i migdałowe, istnieje jednak również mleko owsiane, mleko z nerkowców, a nawet mleko orkiszowe. Sposób przygotowania jest nadzwyczaj prosty: żeby je zrobić, potrzebny jest tylko mikser, odpowiednie nasiona i woda. Nasiona należy zazwyczaj namoczyć na parę godzin, żeby były łatwiejsze do strawienia. Potem wystarczy odlać wodę i po dodaniu świeżej (albo nawet razem z wodą, w której się moczyły) umieścić w mikserze i miksować przez 1-2 minuty, aż woda stanie się biała.
A oto moje ulubione przepisy! Są to przepisy podstawowe: jeśli je wypróbujesz, a efekt będzie satysfakcjonujący, możesz je doprawić do smaku wanilią, syropem klonowym lub nawet cynamonem.
Domowe mleko ryżowe
Do przygotowania mleka ryżowego użyj ryżu brązowego. Po kilku godzinach moczenia ugotuj ryż do miękkości. Wody powinno być 1,5 razy tyle, ile ryżu. Dodaj szczyptę soli, odrobinę słodziku i zmiksuj z wodą, a następnie przecedź przez gęste sito. Musisz wiedzieć, że drobinki ryżu osadzają się na dnie naczynia, więc przed użyciem należy mleko mocno wstrząsnąć. Osadzony kleik ryżowy możesz użyć również do kotletów roślinnych. Składniki na ok. 900 ml mleka: 50 g ryżu brązowego, 800 ml wody, szczypta soli, słodzik.
Domowe mleko kokosowe
Mleko kokosowe jest drugim najpopularniejszym mlekiem wśród domowych mlek roślinnych. Obowiązkowy napój dla wielbicieli orzechów kokosowych ze względu na zdecydowany, kokosowy smak. Intensywność smaku zależy od proporcji: im więcej wiórków kokosowych użyjesz na jedną jednostkę wody, tym lepiej. Weź 1 kg wiórków kokosowych, 800 ml wody, szczyptę soli, płaską łyżkę stołową cukru brzozowego. Wiórki kokosowe namocz na parę godzin w gorącej wodzie, a jeśli wstawisz do lodówki, mogą się moczyć nawet przez całą noc. Następnie przełóż mieszankę do miksera i miksuj przez 2-3 minuty, potem przecedź przez bardzo gęste sito.
Domowe mleko migdałowe
Mleko migdałowe to jedno z najsmaczniejszych mlek roślinnych. Migdały powinny być bez dodatków i bez skórki. Jeśli masz tylko migdały ze skórką, nie martw się! Odpowiednią ilość migdałów zalej wrzątkiem i odstaw na ok. 20 sekund. Następnie odlej wodę - wtedy można łatwo usunąć skórkę. Obrane migdały zostaw w letniej wodzie na parę godzin, następnie odlej wodę, w której były namoczone, i umieść w mikserze dolewając świeżej wody. Miksuj przez 2 minuty, następnie przecedź. Z 10 dkg obranych ze skórki migdałów otrzymasz mniej więcej 1 litr mleka. Nie wyrzucaj masy migdałowej, pozostałej po odcedzeniu mleka: wysusz i mąka migdałowa gotowa.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!