Melisa lekarska - naturalny środek uspokajający
Rozpocznij rok od całkowitego wyzdrowienia! Pomogę Ci. Rozpoczęłam serię artykułów, aby lepiej poznać rośliny lecznicze, lepiej je poznać. Oto jeden z artykułów, w których przedstawię Ci melisę lekarską.
Potocznie nazywana jest również rojownik, pszczelnik, matecznik, starzyszek, cytrynowe ziele. Medycyna ludowa uważa ją za roślinę, którą można stosować na prawie wszystkie choroby. Najczęściej rośnie w ogrodach, ale rośnie też w lasach i innych drzewostanach. W żadnym gospodarstwie domowym nie może zabraknąć tej melisy lekarskiej. Znasz ją?
Melisa lekarska jest rośliną wieloletnią, jej zapach przypomina cytrynę, kwiat jest mały i biały. Olejki eteryczne - które są aktywnymi składnikami wiciokrzewu - znajdują się w liściach, ale korzystne są też różne garbniki (garbniki), dlatego opłaca się zbierać pędy.
Jej właściwości?
- Uspokaja
- Zabija wirusy
- Działa antybakteryjnie
- Skuteczna przeciwko opryszczce
- Skutecznie zwalcza skurcze
- Pomaga przy boleściach głowy
- Leczy bezsenność
- Doskonała przy zaburzeniach snu
- Wspomaga trawienie (filiżanka herbaty z melisą lekarską przed posiłkiem może zdziałać cuda)
- Pomaga przy nerwowości
- Łagodzi depresję
- Pomaga przy nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego, przy wzdęciach
- Pobudza aktywność pęcherzyka żółciowego
- Eliminuje frustracje
- Pomaga przy przeziębieniach, grypie, powoduje lekkie pocenie
- Może być stosowana do kąpieli w przypadku dolegliwości reumatycznych
Jak stosować?
Możesz zrobić herbatę. Na jedną filiżankę herbaty użyj 2-3 łyżeczek liści melisy. Wrzuć liście do gorącej wody i odcedź napój po 8-10 minutach. Spożywaj maksymalnie 3 filiżanki napoju dziennie.
Melisa lekarska ma również korzystne działanie jako dodatek do kąpieli. Dodaj 10 - 12 łyżek suszonych liści melisy na 1 litr wody i zagotuj mieszaninę. Melisę pozostawić w wodzie na 15 minut, następnie przecedzić i wlać ekstrakt do kąpieli. Pozostań w tej kąpieli przez 15-20 minut.
W celu złagodzenia stresu można użyć olejku eterycznego z melisy lekarskiej. Dodaj 5 kropli olejku eterycznego z melisy do jednej łyżeczki olejku migdałowego i masuj skronie tą mieszanką.
Doskonale sprawdza się również jako przyprawa do przyprawiania drobiu, ryb, sałatek i różnych deserów.
Warto wiedzieć! Rośliny lecznicze nie mogą być używane przez długi czas. Zaleca się spożywać w jednej kuracji tylko 4-6 tygodni!
***Udka z kurczaka z melisą***
Potrzebujesz?- 10-15 sztuk mniejszych dolnych ud z kurczaka
- Sól
- przyprawa z melisy lekarskiej
- 2 duże cebule
- Niewielką ilość oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Cebulę pokroić w krążki, rozłożyć na blasze i skropić oliwą z oliwek. Posolić udka z kurczaka i posypać przyprawą z melisy lekarskiej. Mięso układamy obok siebie w brytfannie z cebulą. Piec w temperaturze 180 ° C, aż mięso będzie upieczone. Możesz podać sałatkę jako dodatek.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!