Temat tabu: zero waste podczas miesiączki?
temat tabu: zero waste podczas miesiączki?

Temat tabu: zero waste podczas miesiączki?



To intymny temat, a jednak zdecydowaliśmy się o tym napisać! Stosowane w trudne dni tampony czy podpaski mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na Twoje zdrowie, ale - z uwagi na składniki syntetyczne - są szkodliwe także dla środowiska. Czego w takim razie masz używać? Zaprezentuję Ci kilka opcji, a może któraś Ci się spodoba.

Jestem świadoma, że Twoje nawyki higieniczne podczas miesiączki odzwierciedlają Twoją najbardziej osobistą decyzję. Wszystkie chciałybyśmy jak najłatwiej i jak najbardziej niezauważalnie przebrnąć przez te dni, nie zaszkodzi jednak wykazać otwartość na przyjazne środowisku rozwiązania. Dlaczego?

Z pewnością zauważyłaś, że większość tamponów i podpasek wykonana jest z bawełny, sztucznego jedwabiu i materiałów syntetycznych, w wielu przypadkach z dodatkiem sztucznych aromatów, które mogą spowodować reakcję alergiczną i podrażnienia śluzówki pochwy. Nie mówiąc już o tym, że mogą stać się siedliskiem zarazków. W przypadku tamponu należy się liczyć z jeszcze jednym nieprzyjemnym wpływem: ponieważ tampon ma właściwości higroskopijne, może wysuszyć pochwę, co powoduje wzrost ryzyka zakażeń i grzybicy. Zużyte tampony rozkładają się bardzo powoli, na dłuższą metę nie mają więc pozytywnego wpływu na środowisko. Jeszcze gorzej od tamponów zanieczyszczają środowisko podpaski: niektóre badania naukowe stwierdzają, że czas rozpadu podpasek wynosi 500 lat.

Jeśli zastanawiasz się nad bardziej ekologiczną alternatywą, wypróbuj kubeczek menstruacyjny. Jest to bardzo elastyczny produkt wykonany w całości z silikonu, swoim kształtem przypominający kapturek. Umieszczony w pochwie zbiera spływającą krew.

Teraz zapewne nasuwa Ci się pytanie, dlaczego kubeczek, wykonany z równie trudno rozkładającego się silikonu, jest bardziej ekologiczny niż tampon czy podpaska. Odpowiedź jest prosta: każda kobieta w ciągu swojego życia zużywa przeciętnie 12 tysięcy tamponów lub podpasek. A kubeczków silikonowych potrzebuje najwyżej 4-5 sztuk.

Jedną z największych zalet kubeczka menstruacyjnego jest to, że można go dezynfekować, minimalizuje więc ryzyko wystąpienia infekcji. W dodatku może pomieścić trzykrotnie więcej płynu niż tampon, nie wywołuje alergii i pozostawia w pochwie więcej pożytecznych bakterii.

Jeśli jednak koniecznie chcesz pozostać przy podpaskach, polecam Ci wypróbować podpaski wielorazowe. Wykonane z materiału podpaski wielorazowe dostępne są w wielu rozmiarach i stopniach chłonności, a pierze się je w pralce. Nie musisz więcej przejmować się szelestem syntetycznych podpasek, unikniesz też uczucia noszenia „pieluchy”, jakie często powodują jednorazowe podpaski.

Jeśli już jesteśmy przy tym temacie, parę słów na temat higieny intymnej. Wiele z Was pyta, co używać do mycia miejsc intymnych. Z asortymentu Manny polecam mydło z oleju oliwkowego z pierwszego tłoczenia: jest to jedno z naszych najdelikatniejszych mydeł, jedwabiście pieszczące Twoją skórę.

Na zakończenie chcę utwierdzić Was w przekonaniu, że miesiączka jest symbolem kobiecości, dowodem cudownego działania Twojego organizmu. Właśnie dlatego nie można się wstydzić! To raczej powód do radości, bo urodzić się kobietą to wręcz dar od losu! Rozkoszuj się każdą chwilą bycia kobietą!

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!



Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej