
W ten sposób chłodzi mięta
Odczuwasz swoje otoczenie chłodniejsze, łatwiej oddychasz i pomaga Ci w koncentracji.
Tak, ale jak to działa dokładnie?
U ludów żyjących w strefie gorącej jest częścią tysiącletniej wiedzy, że nawet zapach drobnych, kształtnych listków rośliny mięty ma działanie chłodzące, jej smak jest bardzo przyjemny, należy do ulubionych przypraw kuchni Bliskiego Wschodu.
Mięta, jako zioło lecznicze jest znane i lubiane
- Zawiera witaminę A, witaminę B12, witaminę C, witaminę K
- Wysoka jest też jej zawartość kwasu foliowego, wapnia, fluoru, żelaza, selenu i cynku.
Pomaga łagodzić
- zawroty głowy, mdłości, nudności
- wzdęcia
- bóle głowy
- bóle gardła
- zapalenia
Czy naprawdę chłodzi, czy tylko tak się wydaje?
Mięta kędzierzawa i mięta pieprzowa nie są identycznymi roślinami, ale ich olejki eteryczne to bardzo podobne związki. Mentol działa na odczuwanie odpowiedzialne za percjepcję ciepła mózgu, w wyniku jej działania mózg przesyła do organizmu informację, że jest chłodno i odczuwasz zimno. Tak, to jest tylko złudzenie percepcyjne odkryte przez neurobiologów. Po ssaniu cukierków miętowych, czy żuciu gumy do żucia, Twoje komórki nerwowe aktywują się i przy każdym oddechu, czy łyku z płynu odczuwasz, że Twoja jama ustna jest chłodna i łatwiej oddychasz.
Podobne uczucia możesz doświadczyć, kiedy mentol kontaktuje się z Twoją skórą, chłodne, orzeźwiające uczucie jest natychmiastowe. Jeżeli wypróbowałaś już najnowszy żel pod prysznic Manny o zapachu rozmarynu i mięty pieprzowej lub mydło COCO z lodową czekoladą, to wiesz, o czym mówię.
Zanurz się w lecie!
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!