Wszystko, co musisz wiedzieć o higienie intymnej
wszystko, co musisz wiedzieć o higienie intymnej

Wszystko, co musisz wiedzieć o higienie intymnejHigiena intymna powinna być wykonywana codziennie. Jednak istotne jest, jak i jakimi kosmetykami staramy się o intymne części ciała, ponieważ możemy sobie zaszkodzić, jeśli użyjemy niewłaściwych produktów do pielęgnacji okolic intymnych.

Utrzymanie równowagi

Organizm żeński chroni się przed infekcjami. Flora Lactobacillus to zespół bakterii kwasu mlekowego, które odgrywają ważną rolę w ochronie, dlatego bardzo ważne jest, aby chronić je podczas higieny. To kwaśne środowisko jest bardzo skuteczne przeciwko różnym bakteriom, wirusom i infekcjom grzybiczym. Równowagę tę można jednak łatwo zakłócić.

Co może być problemem

W żadnym wypadku nie należy stosować produktów alkalicznych do higieny intymnej, ponieważ zakłócają one naturalną równowagę kwasowo-zasadową, a tym samym podważają siłę naturalnej ochrony.

PH tradycyjnych mydeł i żeli pod prysznic ma na celu utrzymanie pH 5,5 zdrowej skóry. Natomiast pH okolic części ciała wynosi między 3,8 a 4,3. Dlatego stosowaniem niewłaściwych preparatów odczyn zostaje przesunięty w kierunku zasadowym.

Jednak nie należy zapominać o przeprowadzeniu starannej higieny miejsc intymnych za pomocą odpowiednich kosmetyków, ponieważ jeśli obszary te nie będą regularnie utrzymywane w czystości, naturalna równowaga zostanie zaburzona. W rezultacie zmniejszy się naturalna zdolność ochrony organizmu, która umożliwia rozmnażanie różnych patogenów. Niestety może to nawet prowadzić do infekcji i stanów zapalnych.

W zwykłych, klasycznych produktach kosmetycznych możemy znaleźć zapachy i substancje chemiczne mające szkodliwy wpływ na skórę i intymne partie ciała, które wymagają znacznie delikatniejszej pielęgnacji.

Jeśli występuje zapalenie, warto skonsultować się z lekarzem i używać odpowiednich kosmetyków.

A też nadmierna higiena może być bardziej szkodliwa niż pożyteczna, ponieważ błona śluzowa może wyschnąć, a stanie się bardziej podatna na stany zapalne i możliwe infekcje.

Na co uważać?

Warto znaleźć skuteczne rozwiązania. Możemy wybierać spośród wielu specjalnych produktów przeznaczonych do higieny intymnej. Nawet osoby poszukujące naturalnego rozwiązania mają wybór.

W dalszym ciągu możemy zapewnić ochronę, nie zakłócając równowagę:

  • nie noś syntetycznej bielizny, która nie przepuszcza powietrza,
  • unikaj perfumowanego papieru toaletowego i wilgotnych ściereczek
  • używaj naturalnych detergentów i zmiękczaczy tkanin,
  • podczas menstruacji należy często zmieniać wkładki i tampony,
  • nie używaj gąbki ani rękawicy do mycia, ponieważ mogą być “kolebką” bakterii i grzybów, a także powodować mikro rany, które doprowadzą do infekcji,
  • po pływaniu lub wyczerpującym treningu, jak najszybciej wymień suchą i czystą bieliznę.

Przestrzegając tych podstawowych zasad, możemy łatwo zmniejszyć ryzyko choroby. Jeśli jednak odczuwasz nietypowe objawy lub dyskomfort, skonsultuj się ze swoim ginekologiem jak najszybciej!


Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej