Odkrywamy najbardziej strzeżone sekrety przemysłu kosmetycznego część III.
Metylo-, etylo -, propyl-, butyl-, izopropyl-, izobutyl, pentyl-, fenyl- i benzyloparabeny.
Parabeny występują pod wieloma postaciami (metylo-, etyl -, propyl-, butyl-, izopropyl-, izobutyl-, pentyl-, fenyl- i benzyl-), ponieważ
są tanie, a mają właściwości konserwujące, dodawane są do produktów kosmetycznych, takich jak:
- szampony,
- odżywki,
- dezodoranty,
- kremy do opalania,
znajdują się nawet w składnikach kosmetyków naturalnych. Jeśli jednak spojrzymy na opakowanie na co dzień stosowanych kosmetyków, aż 90% z nich zawiera niektórą z tych substancji. Producenci kosmetyków nie szczędzą z dodawaniem substancji chemicznych: istnieją takie produkty, w których znajduje się aż 3-4 rodzaje parabenów razem.
Parabeny zapobiegają rozwojowi różnych mikroorganizmów i znacznie wydłużają trwałość produktu. Dzięki takim konserwantom produkty kosmetyczne mogą być przechowywane na półkach w sklepie długie miesiące, a jeśli zdarzy Ci się, że krem spadł gdzieś za szafę, a po trzech latach go znajdziesz , zobaczysz, że nawet po trzech latach możesz go nadal używać.
Badania wykazały, że po nasmarowaniu twarzy kremem zawierającym środek konserwujący ......
... obecność parabenów można stwierdzić we krwi, już po kilku godzinach, co potwierdza fakt, że po nasmarowaniu się kremem dostaną się do organizmu po wchłonięciu przez skórę. Powodują reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, szczególnie w produktach o przedłużonym efekcie nawilżania, który stosujesz regularnie, np. balsam do ciała (24-godzinne nawilżenie skóry- poznasz to?) lub kremy do twarzy.
Według opisu producentów środków konserwujących i innych substancji chemicznych zawartych w produktach do pilęgnacji ciała zapewniaja 24 godzinną ochronę i pielęgnację, ale prawda jest taka, że do krwi dostaniej się szybciej, tak jak gdybyś go właściwie zjadł.
Wykazano również, że parabeny wpływają na działanie układu hormonalnego i mają związek z z rozwojem nowotworów - w szczególności raka piersi. Po wchłonięciu do organizmu opanują mechanizm funkcjonowania estrogenów, zaburzając układ hormonalny, powodując raka piersi, a nie tylko u kobiet!
U mężczyzn zmniejsza się produkcja plemników, zaobserwowano również spadek testosteronu. Wbrew wszystkiemu parabeny stosowane są od dziesięcioleci.
Ważne: rozporządzenie UE nr. 358/2014 / UE z dnia 9 kwietnia 2014 zakazuje stosowanie izopropyl- , izobutyl., fenyl-, benzyl- i pentylparabenów w produkcji kosmetyków wyprodukowanych od 30 października 2014, lub dystrybucju produktów zawierających takie związki od dnia 30 czerwca 2015.
Rozporządzenie WE nr. 1004/2014 / UE z dnia 18 września 2014 ogranicza stosowanie butyl- i propyloparabenów. Stężenie w produktach kosmetycznych jest zniżone na maksymalną ilość, zakazano również stosowania ich do kremów pielęgnujących skórę, która jest zakryta pieluchą u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Treść niniejszego rozporządzenia powinna być dostosowana do produkcji produktów od dnia 16 kwietnia 2015 r., dystrybucji produktów objętych aż od dnia 16 października 2015.
Ale pytanie brzmi, dlaczego taka decyzja została podjęta aż teraz. Na podstawie niniejszego rozporządzenia, parabeny nie można uznać za bezpieczne, ponieważ mają one wpływ na układ hormonalny.
Magazyn Cosmetic Ingredients Review w swojej ocenie podsumowania dotyczącego parabenów, które dotyczy od 2008 roku, odnosi się do wyników badań z lat 2002 do 2003, które potwierdziły negatywny wpływ parabenów na pracę układu hormonalnego; w swoim raporcie stwierdzają, że nie można uznać tych związków za bezpieczne.
I dlaczego takie przepisy wejdą w życie tak późno? Nie dlatego, aby produkty od wejścia w życie rozporządzenia stały się bezpieczniejsze niż przed tym .... Ale dlatego, że firmy kosmetyczne, które stosują w swoich kosmetykach parabeny potrzebują więcej czasu, aby wprowadzając nowe produkty na rynek mieli rezerwę na wyprzedaż swoich „starszych” produktów .... Mamy nadzieję, że ich nie kupujesz!
Jeśli masz takie produkty w domu, nie stosuj je.
Pamiętaj: Ważne jest również liczba - trochę z tego, trochę z innego, każdy dzień, tydzień, miesiąc w roku - to jest prawdziwy problem!
Najlepiej się ochronisz, jeśli do Twojego organizmu dostanie się jak najmniej substancji chemicznych, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.
Weź życie w swoje ręce i nie wierz reklamie!
Jeśli zdecydujesz się wyeliminować ze swojego życia substancje chemiczne, trochę czasu potrwa, aż Twoja skóra znów zacznie oddychać i prawidłowo funkcjonować. Dosłownie zacznie zrzucać z siebie wszystkie trucizny, które u niektórych ludzi wywołują ekstremalne objawy, np. trądzik, tłuste włosy, swędzenie, wysypka, zostaje bardziej wrażliwa ...
Bądź cierpliwa/-y, pozwól Twojej skórze znów oddychać: nie poddawaj się, zobaczysz, że warto!
Metyl-paraben jest odpowiedzialny za przedwczesne starzenie się skóry, zwłaszcza w przypadku narażenia skóry promieniowaniem UV. Uwierzyłabyś/- łbyś, że zawierają go kremy przeciw przedwczesnemu starzeniu się skóry? Dlaczego?, nie pytaj....
Trudno uniknąć parabenów - ale nie jest to niemożliwe. Cokolwiek kupisz, zawsze dokładnie przeczytaj skład produktu i wybieraj. Jeżeli w składnikach produktu znajduje się paraben, nie kupuj go!
Najlepiej zrobisz, jeśli jeszcze dziś wyrzucisz wszystkie żele pod prysznic zawierające sztuczne barwniki i syntetyczne substancje zapachowe i zaczniesz dbać o zdrowie swojej skóry!
Dziękuję za uwagę!
Życzę miłego dnia bez środków chemicznych
Andrea Varga
Mydlana wróżka