5 kuchennych surowców, które są doskonałymi środkami do czyszczenia
5 kuchennych surowców, które są doskonałymi środkami do czyszczenia

5 kuchennych surowców, które są doskonałymi środkami do czyszczeniaŚrodki czystości ze spiżarni i kuchennej półki? Nie wiesz nawet, ile składników, które masz w kuchni nadaje się do sprzątania! Zmień trochę zestaw swoich środków czystości i użyj kuchenne skarby do wysprzątania mieszkania!

Surowce kuchenne możesz zastosować w bardzo kreatywny sposób, jeśli wiesz, do czego się nadają i jak ich należy użyć. Pomyśl tylko, że nasze prababcie nie miały w sklepach do wyboru tylu środków czystości, a jednak mieszkania się świeciły: w kuchni są bowiem pod ręką wszystkie ziemskie dobra, którymi można doprowadzić mieszkanie do porządku.

Poza tym, że stosowanie alternatywnych środków czystości jest kreatywne i skuteczne, to w dodatku jest przyjazne dla środowiska, jako że jest całkowicie naturalne i pozbawione środków syntetycznych. Nie mówiąc już o tym, że wiele na tym zaoszczędzisz! Zobaczmy więc, które artykuły spożywcze mogą spełniać rolę świetnych środków do sprzątania.

Przedstawię Ci kilka zaskakujących przykładów, które warto wypróbować!

Ziemniaki
Z początku brzmi to niewiarygodnie, ale surowym ziemniakiem możesz wyszorować drzwi, szafki kuchenne albo ramy okienne, ba, to surowe warzywo sprawi, że świecić się będą nawet szklane powierzchnie. Po prostu obierz ziemniaka, przekrój go na pół i już możesz glancować. Jeśli zaś namoczysz srebrne przedmioty czy sztućce w wodzie po ugotowanych ziemniakach, będą wręcz błyszczeć! W ten sposób usuniesz z nich czarny nalot, przywracając im pierwotny blask.

Cytryna
Cytryna to nie tylko źródło witaminy C, ale również skuteczny środek do usuwania kamienia kotłowego i do ogólnego czyszczenia. Na sól w ilości 5 łyżek stołowych wyciśnij całą cytrynę, a wyczyścisz tą masą całą łazienkę, począwszy od wanny, poprzez umywalkę, aż po pokryte kamieniem krany. Radzę Ci pozostawić białą masę w zanieczyszczonych miejscach na 20-25 minut, dopiero potem zacznij szorować. Chcąc umyć mikrofalówkę, nalej wody do miseczki, wyciśnij do niej sok z całej cytryny i podgrzewaj przez 1-2 minuty. Cytrynowa para wrzącej wody przenika przez wnętrze mikrofalówki rozpuszczając osad, a Tobie pozostanie tylko lekko wytrzeć całość gąbką. Możesz także usunąć kamień z czajnika bezprzewodowego, gotując w nim wodę z cytryną i wylewając po prostu wodę z osadem. Będzie lśnił jak nowy.

Czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi to prawdopodobnie ostatnia rzecz, którą podejrzewał(a)być o właściwości czyszczące, a jednak! Czosnek niedźwiedzi przypomina bowiem czosnek nie tylko zapachem, ale również właściwościami, czyli działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Gotuj pęczek czosnku niedźwiedziego przez ok. 5 minut, następnie do pozostałej po ugotowaniu wody dodaj 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej. Taki roztwór idealnie nadaje się do przetarcia mebli ogrodowych, ławek, stołów. Nie zanieczyszczasz nim środowiska i nie musisz się martwić o zapach, ponieważ soda oczyszczona zapobiegnie temu, aby powierzchnie przeszły zapachem czosnku.

Kawa
Po kawę możesz sięgnąć, jeśli chcesz zneutralizować nieprzyjemne zapachy w swojej lodówce. Pośród artykułów spożywczych i tak nie możesz umieścić sztucznych preparatów zapachowych, więc świeżo mielona kawa jest najlepszym rozwiązaniem. Umieść kawę w proszku albo kawę mieloną na talerzyku i postaw na półce w lodówce. Idealnie wchłania nieprzyjemne zapachy, nie musisz się jednak martwić, że żywność przejdzie zapachem kawy. Do tego samego celu możesz też użyć całych ziaren kawy.

Sól kuchenna
Skorzystaj ze zwykłej soli kuchennej nie tylko do przyprawiania potraw, ponieważ doskonale nadaje się także do czyszczenia dywanów. Posyp solą stary, wytarty dywan, następnie wetrzyj ją we włókna miękką szczotką. Pozostaw tak na kilka godzin, następnie sprzątnij odkurzaczem. Zdziwisz się aż, kiedy zobaczysz efekt: dywan będzie lśnił czystością, a jego kolory ożyją i będą jak nowe. Sól bowiem całkowicie wyciągnie plamy i tłuste nieczystości: tę właściwość soli możesz wykorzystać także w przypadku innych tekstyliów. Przy najbliższej okazji, kiedy zalejesz ubranie czerwonym winem albo atramentem, przed wrzuceniem do pralki wetrzyj w plamę sól, a zniknie bez śladu.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej