Bez pszczół nie mielibyśmy co jeść, dlatego ważne jest, abyśmy je chronili.
Pamiętasz? W zeszłym roku pisałam Ci o tym, jak ważna jest praca pszczół w celu zapewnienia równowagi ekologicznej na Ziemi oraz aby ludność była w stanie wyprodukować odpowiednią dla siebie ilość żywności. Zapewne Ty również już zauważyłeś/aś, że z powodu długiej i nadzwyczaj mroźnej zimy gwałtownie podskoczyły ceny warzyw w ostatnich miesiącach.
Wyobraź sobie, co by się stało, jeśli nie zapylałyby naszych roślin uprawnych!
Bowiem aż 70 ze 100 najważniejszych na świecie roślin uprawnych do swojego wzrostu potrzebuje pracy pszczół, co stanowi jedną trzecią światowej produkcji żywności.
Dlatego ważne jest, aby zapobiec przed masową zagładą pszczół i aby naukowcy jak najszybciej zbadali co jest przyczyną masowego zjawiska powtarzającego się w ostatnich latach w coraz większej ilości miejsc na świecie. Znaleźli oni już więcej powodów: nowe rodzaje, wcześniej nieznanych chorób, wiele gatunków pszczół znalazło się na krawędzi wyginięcia z powodu szkodników i innych owadów przywiezionych z obcych krajów, a ponadto zmiany atmosferyczne, coraz bardziej skrajne warunki klimatyczne, coraz krótsze wiosny dziesiątkują pszczoły.
Jesteśmy odpowiedzialni za pszczoły
Pewna część chemikaliów używanych w rolnictwie dlatego znalazła się w centrum uwagi, ponieważ ich wykorzystanie ma związek z wyniszczeniem pszczół. Dobrą wiadomością jest to, że już niebawem w Unii Europejskiej w coraz mniejszej ilości miejsc będą używane podejrzane związki chemiczne, ponieważ zgodnie z wiadomościami Komisja Unii proponuje, aby stosowanie neonikotynoidów jako środków owadobójczych ograniczyć tylko do szklarni.
Oczywiście pytaniem jest, jak będą oceniać tą propozycję rządy poszczególnych krajów, ale organizacje zajmujące się ochroną środowiska już teraz prowadzą kampanię w celu zakazu chemikaliów, które wg nich są nie tylko zagrożeniem dla pszczół, ale dla fauny i flory, co więcej zanieczyszczają również wody.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!