Chroń środowisko!
chroń środowisko!

Chroń środowisko!Kreatywne pomysły na opakowanie bożonarodzeniowych prezentów


Rozdawanie prezentów zawsze jest przyjemnością, a co dopiero w Boże Narodzenie! W okresie świątecznym jesteśmy jednak skłonni do takiego marnotrawstwa, na jakie nie pozwalamy sobie o innej porze roku. Częstokroć przygotowujemy dwa razy więcej jedzenia niż zdołamy zjeść, kupujemy bezmyślnie wszystko, co nam wpadnie w ręce i używamy dwukrotnie więcej materiałów opakowaniowych niż potrzeba: niestety, większość z tych rzeczy kończy na śmietniku. A ponieważ papier opakowaniowy jest mocno farbowany lub wybielany chlorem, w dużym stopniu zatruwa środowisko. Oto więc kilka pomysłowych, przyjaznych dla środowiska sposobów pakowania prezentów, które możesz wykonać własnoręcznie. Bądź świadomie nieszablonowy/a na Gwiazdkę!

1. Kolorowe tkaniny

U nas w domu poniewiera się sporo tkanin z bożonarodzeniowymi wzorami. Na pewno też znajdziesz u siebie parę ładnych sztuk, nadających się do pakowania. Na przykład w Japonii prawie wszystko pakuje się techniką furoshiki. Dzięki przeróżnym sposobom składania, w tę kwadratową chustę można zapakować wszystko. Wpisz w wyszukiwarkę słowo „furoshiki“, a znajdziesz mnóstwo opisów czy filmików instruktażowych.

2. Brązowy papier z recyklingu

Ten papier polecam, jeśli wolisz trzymać się tradycji. Można go ozdobić malunkami czy naklejkami. Możesz też nakleić kolorowe kokardki z resztek materiału!

3. Pudełka

Prezenty możesz umieścić w gotowych pudełkach, które obdarowany może później wykorzystać na różne sposoby. Możesz też wykonać własnoręcznie ozdobne pudełko ze zwykłego pudełka po butach, gazet, komiksów lub brązowego papieru do pakowania. Oklej pudełko wybranym papierem, a do przewiązania użyj naturalnego sznurka lub rafii.

4. Doniczka

Zwykłą doniczkę glinianą przy pomocy odrobiny koronki możesz zamienić w przepiękne opakowanie prezentu. Przyklej koronkę dookoła góry doniczki. Możesz też wykonać z koronki kokardkę i przykleić do doniczki w charakterze dekoracji.

5. Naturalne torebki papierowe

To jedno z najprostszych rozwiązań, a jednak wygląda bardzo atrakcyjnie, zwłaszcza, jeśli namalujesz paski, plamki albo gwiazdki.

6. Papier opakowaniowy z dziecięcymi rysunkami

Najlepszy prezent dla babci i dziadka. Poproś swoje dzieci, aby narysowały Mikołaja albo aniołki na papierze do pakowania i zawiń w ten papier prezenty dla dziadków. To dopiero będzie niespodzianka!

7. Komiks

Fajnym rozwiązaniem będzie zapakowanie prezentów dla dzieci w kartki z komiksów. Mogą sobie nawet je poczytać... :)

8. Papier gazetowy

To jedna z najnowocześniejszych technik pakowania, obecnie bardzo modna. Potrzeba do niej tylko gazet i sznurka lub rafii. Cokolwiek w to zapakujesz, będzie wyglądało bardzo atrakcyjnie.

9. Bileciki do prezentów

Też możesz wykonać własnoręcznie. Potrzebujesz grubszego papieru, najlepiej również z recyklingu. Możesz ozdobić wzorkami dziurkacza, malunkami czy rysunkami dzieci.

+1 Co jeszcze jest istotne:


  • nie używaj taśmy klejącej, to nieekologiczne
  • otrzymując prezent nie drzyj papieru, tylko odłóż go na przyszły rok
  • to samo zrób z bilecikami do prezentów: niektóre możesz wykorzystać przy okazji kolejnej Gwiazdki

A Ty w co pakujesz swoje niespodzianki? Podziel się ze mną na blogu!

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej