Dużo już słyszałaś ode mnie o tym, ile rodzajów substancji chemicznych zawierają Twoje kosmetyki i że dostając się do organizmu, powodują podrażnienia skóry, w jaki sposób wpływają szkodliwie na Twoje zdrowie. Dużo mniej słychać o tym, ile szkodliwych substancji znajduje się w tekstyliach odzieżowych, które bezpośrednio styka się z naszą skórą.
Wszyscy wiemy, jakim nieprzyjemnym, chemicznym zapachem pachną nowe ubrania ze sklepu, może Tobie też już się zdarzyło, że jakieś ubranie spowodowało swędzenie, zaczerwienienie czy wysypkę na Twojej skórze nawet po krótkim czasie przymierzenia.
Oto 5 najważniejszych informacji o ciemnej stronie przemysłu odzieżowego:
- na 2,4% całej powierzchni uprawnej ziemi jest uprawiana bawełna, której znaczna część pochodzi z nasion genetycznie modyfikowanych (GMO)
- do wyprodukowania 1 koszulki z bawełny lub pary dżinsów potrzebny jest 1 kg bawełny, do tego zaś potrzebne jest 20 tysięcy litrów wody do polewania
- uprawa bawełny i przemysł włókienniczy ma bardzo wysokie zapotrzebowanie na chemikalia: stosuje się blisko 2000 różnych substancji chemicznych, nie tylko do produkcji bawełny, ale również do zmiękczenia, lubryfikacji, farbowania włókien, do konserwowania kolorów czy do nieprzemakalności
- w mniej rozwiniętych rejonach świata ścieki zawierające chemikalia często wydostają się z fabryk, terenów przemysłowych bez oczyszczenia
- znaczna część ubrań i innych tekstyliów wyprodukowanych z daleko-wschodnich lub amerykańskich surowców nie przechodzi przez kontrole próbne: badania wykazują, że zawierają kilka rodzajów substancji chemicznych zakazanych w Unii Europejskiej, jak na przykład oksyetylenowany nonylofenol (NPE), wpływający na działanie układu hormonalnego
Brzmi przerażająco, prawda?
Co możesz zrobić, aby zmniejszyć negatywne skutki działania tych substancji na Twój organizm?
- Jeżeli możesz, wybierz produkty wyprodukowane w UE: ubrania i tekstylia domowe wykonane z tekstyli ekologicznej, bawełny ekologicznej lub materiałów syntetycznych z recyklingu. Poznaj ich znaki towarowe i szukaj je podczas zakupów.
- W kilka razy wypranych ubraniach zawartość substancji chemicznych obecnych jeszcze w nowych ubraniach była znacznie niższa lub niewykrywalna. Nowe ubrania, nową pościel lub materiały kontaktujące się bezpośrednio z Twoją skórą wypierz koniecznie przed użyciem.
- Nie tylko oszczędzasz, jeżeli rzadziej kupujesz nowe ubrania. Zmniejszasz swój ślad ekologiczny, również obciążenie chemiczne Twojego organizmu też będzie znacznie niższe.
- W ubraniach o ciemniejszym kolorze mierzona jest wyższa koncentracja substancji chemicznych, niż w jaśniejszych. Dlatego specjaliści radzą, żeby swoje niemowlę czy dziecko ubierać raczej w ubrania o jasnym kolorze, żeby zmniejszyć ryzyko wywołane kontaktem szkodliwych chemikaliów ze skórą.
- Szczególną ostrożność zaleca się w przypadku bielizny, dlatego lepiej wybierz bieliznę o jasnym kolorze i przed pierwszym użyciem wypierz ją dwa razy w temperaturze odpowiadającej materiałowi.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!