Jeszcze ciekawsze jest to, że jeszcze jako dorośli nie potrafimy odmówić sobie smacznego, słodkiego deseru na koniec posiłku, szczególnie wtedy, kiedy mowa jest o lodach.
Oczywiście nie trzeba zawsze odmawiać, między słodyczami a słodyczami może być ogromna różnica. Świeże owoce, kasza owocowa, kremy i nawet lody mogą być przygotowane również ze zdrowych składników, bez cukru jak również produktów mlecznych.
Natomiast zawsze intrygowało mnie pytanie, że jeśli jesteśmy już najedzeni, dlaczego jedlibyśmy jeszcze wtedy trochę słodyczy. Z przyzwyczajenia, ze względu, że lubimy słodycze, skąd to się bierze?
Niedawno w magazynie Time znalazłam odpowiedź na to pytanie, gdzie napisano, że naukowcy w ten sposób tłumaczą to zjawisko, że ludzie od tysiącleci w ten sposób zapewniali organizmowi możliwie najbardziej optymalną ilość witamin i substancji odżywczych, że spożywali jak najwięcej różnorodnych dań.
Dieta koloru tęczy
Jest to wytłumaczenie tego, dlaczego w dowolnym momencie potrafisz jeść słone na słodkie, a po ciężkiej, wielodaniowej kolacji lody. Twój organizm mówi: jedz bardziej urozmaicenie!
Jeśli jadł(a)byś bardziej zdrowo, jeśli jesteś na diecie, jeśli tak czujesz, że zbyt często masz ochotę na słodycze lub po prostu zdecydujesz, że mniejsze porcje również byłyby wystarczające dla Ciebie, możesz wypróbować trik proponowany przez dietetyków, aby oszukać ten stary instynkt.
Przygotowuj małe porcje jedzenia, ale o ile jest to możliwe, niech będą różnorodne: niech będzie na Twoim talerzu kolorowe, zarówno zimne jak i ciepłe danie o różnym smaku i teksturze. Spróbuj kilka razy i zobaczysz, mniej pociągająca będzie myśl o jedzeniu słodyczy po całym posiłku.
Jeszcze jedna propozycja: jeśli po męczącym dniu zdecydowanie pragniesz czekolady, może się okazać, że Twój organizm tak daje Ci znać, że potrzebuje więcej magnezu i żelaza. Możesz to rozwiązać dzięki jednej, dwóm kostkom gorzkiej czekolady lub możesz wybrać zamiast tego chrupiące owoce bez cukru
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!