Domowe środki przeciw oparzeniom słonecznym: najlepsze sposoby
domowe środki przeciw oparzeniom słonecznym: najlepsze sposoby

Domowe środki przeciw oparzeniom słonecznym: najlepsze sposobyLatem należy unikać bezpośredniego światła słonecznego pomiędzy godziną 11 a 16, jeśli jednak już się spaliłe(a)ś, to jeszcze nic straconego. Oto najlepsze domowe sposoby, prosto z poradnika babuni!

Żebyś zachował/a jak największą ostrożność, jednak podczas ekstremalnych upałów, kiedy promieniowanie UV jest wysokie, spalić się możesz nawet w cieniu. Ważne, żebyś jak najprędzej dostarczył/a swojej skórze pierwszej pomocy, oparzenia słoneczne bowiem mają nadzwyczaj poważne skutki. Musisz wiedzieć, że skóra dysponuje niejaką „pamięcią“, co oznacza, że każde kolejne poparzenie zwiększa ryzyko późniejszych problemów skórnych. Zamiast jednak wpadać w panikę poszukaj raczej rozwiązania i wypróbuj poniższe sposoby, które szybko przyniosą ulgę. Zastosuj je jak najszybciej po spaleniu słońcem, albowiem tak masz największe szanse, żeby zapobiec złuszczeniu skóry.

Okłady z ogórków
Podstawową zasadą jest to, że oparzona skóra potrzebuje nawilżania, a wilgoć roślin zrobi jej dużo lepiej, niż chlorowana woda. Wystarczy pokroić ogórek, który w dużej mierze składa się z wody, w cienkie plasterki i ułożyć je na oparzonej powierzchni skóry. Ogórek to idealny wybór, bo poza wodą zawiera też substancje odżywcze. Okłady będą jeszcze przyjemniejsze, jeśli ogórek na pół godziny przed użyciem włożysz do lodówki. Unikaj jednak zamrażarki, albowiem na spaloną skórę nie wolno stosować okładów z lodu.

Aloes zwyczajny
Aloes zwyczajny to cudowna roślina, pożyteczna dla organizmu tak wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, bogatym w witaminę C, oznacza więc dla czerwonej, podrażnionej, swędzącej skóry prawdziwe błogosławieństwo. Najlepiej hodować aloes w domu, wtedy zawsze masz go pod ręką i nie musisz uciekać się do przetworzonych wariantów. Po prostu utnij liść i wyciśniętym z niego galaretowatym sokiem posmaruj ostrożnie podrażnioną skórę. Pozostaw na niej przez godzinę: uszkodzona skóra odetchnie wręcz po wchłonięciu świeżego soku.

Chłodząca kąpiel
Jeśli czujesz, że całe ciało masz zaczerwienione od słońca i skóra jest nieprzyjemnie ściągnięta, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wziąć wieczorem uspokajającą, odświeżającą kąpiel. Napełnij wannę chłodną wodą (absolutnie nie lodowatą), dodaj do niej 4 łyżki stołowe sody oczyszczonej, 20 kropli oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia od Manny i 6 kropel stuprocentowo czystego lawendowego olejku eterycznego Manny. Soda łagodzi swędzenie, olej kokosowy delikatnie pielęgnuje skórę, a bajeczny zapach lawendy wręcz Cię zauroczy. Po takiej kąpieli będzie Ci się lepiej spało.

Okłady z zielonej herbaty
Może się zdarzyć, że spalisz się w konkretnym miejscu, na przykład na barkach czy na czole. W takim wypadku radzę Ci zamoczyć w zimnej wodzie saszetkę z zieloną herbatą, odsączyć i położyć w bolącym miejscu. Substancje odżywcze zielonej herbaty wycisza skórę, a zimna wilgoć ją zregeneruje. Pozostaw na skórze dotąd, aż okład się nagrzeje lub wyschnie. Okład możesz powtórzyć kilkakrotnie, używając do tego tej samej saszetki, która podczas użycia nic nie traci ze swoich właściwości.

Powyższe sposoby są idealne w tym przypadku, jeśli słońce oparzyło skórę tylko trochę, jeśli jednak oparzenie jest takiego stopnia, że pojawiły się pęcherze, wówczas powinieneś/powinnaś natychmiast zwrócić się do lekarza.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej