Najlepszy domowy dżem różano-lawendowy
najlepszy domowy dżem różano-lawendowy

Najlepszy domowy dżem różano-lawendowy



Mam dla Was egzotyczny przepis na dżem, zatrzymujący w słoiczku najbardziej aromatyczne smaki lata. Sposób przygotowania jest bardzo prosty, efekt natomiast naprawdę wyrafinowany i oryginalny.

Mamy teraz modę na przetwory: nic dziwnego, ponieważ własnoręcznie wykonane pyszności są niepowtarzalne i mogą być nawet dietetyczne, tak jak i dżem według poniższego przepisu.
Tym bezkonkurencyjnym przetworem na pewno osiągniesz sukces, albowiem jego dwa podstawowe surowce (róża i lawenda) tworzą tak harmonijną i oryginalną kompozycję smakową, że zjedna sobie wszystkich.

Składniki:
Ok. 150 g świeżych, dobrze wypłukanych płatków róży lub 2,5 garści suszonych mini pączków czy suszonych płatków róży
20 źdźbeł świeżej lawendy albo 12 źdźbeł suszonej lawendy
miąższ wyskrobany z 1 laski wanilii
400-500 g cukru z kwiatów kokosowych lub brzozowego
6 obranych jabłek

Sposób przygotowania:
Najpierw przygotujmy różę i lawendę. Jeśli masz świeże płatki róży, pokrój je na drobne kawałki i opłucz dokładnie zimną wodą, żeby usunąć wszystkie ewentualne zanieczyszczenia. Jeśli używasz suszonych surowców, nie musisz ich płukać. Każde źdźbło lawendy oskub z kwiatów, uważając, żeby między drobne, fioletowe kwiaty nie trafiła łodyga. Następnie przygotuj bazę: pokrój jabłka w małe cząstki, ogonki i gniazda nasienne odłóż do kompostu, a pokrojony miąższ jabłek rozgnieć widelcem, aby puściły trochę soku, potem wymieszaj ze słodzikiem i zacznij gotować na wolnym ogniu. Kiedy masa jest już płynna, przecedź, żeby pozbyć się skórek. Substancje odżywcze ze skórek są już w masie, a konsystencja dżemu będzie lepsza, jeśli odcedzisz skórki. Kontynuujemy gotowanie dżemu: rozmieszaj w masie drobne ziarenka, wyskrobane z laski wanilii, następnie dodaj różę i lawendę, po czym gotuj wszystko razem jeszcze 10 minut.

Ponieważ jest to specjał całkowicie naturalny, bez żadnego konserwantu, dlatego ważne, żeby włożyć go do sterylnych słoiczków. Małe słoiczki (podana ilość wystarczy do ok. 5-6 słoiczków o pojemności 1,5 dl) przy pomocy metalowych szczypczyków włóż do rondla z wrzącą wodą, która dezynfekuje je od wewnątrz i od zewnątrz. Dżem przekładaj do słoiczków stojących nadal we wrzącej wodzie, dzięki czemu zapewnisz mu idealnie sterylne warunki. Po zakończeniu czynności zamknij gaz i zakręcaj słoiczki również wyparzonymi nakrętkami, po czym pasteryzuj przez 2-3 dni metodą na sucho „pod kocykiem“. Postaw je pod kocami nakrętkami do dołu, co zapewnia im całkowitą szczelność.

Ten fantastyczny dżem najlepiej spożyć po otwarciu słoiczka, bo napoczęty słoik można przechowywać w lodówce najwyżej przez 2 dni. Dla zwiększenia erupcji aromatów, popijaj do dżemu zimny napar z lawendy lub z róż, który Cię orzeźwi i zrelaksuje. Jeśli chcesz jeszcze bardziej spotęgować kwiatowy nastrój, wówczas odparowywuje stuprocentowo czysty lawendowy olejek eteryczny od Manny, który zawsze będzie Ci przypominał fantastyczny aromat, towarzyszący gotowaniu dżemu.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!



Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej