Wiele osób nie docenia znaczenia zapachów, natomiast węch uważają za nieistotny w stosunku do wzroku, słuchu lub dotyku. Chociaż z węchu świadomie korzysta bardzo mało osób, np. w czasie pracy, ale węch odgrywa znacznie ważniejszą rolę w Twoim życiu niż myślisz. Często nawet nieświadomie, ale dobry węch i rozpoznawanie zapachów stanowi ogromną pomoc nawet w codziennej orientacji, podejmowaniu decyzji, nie przypadkowo, w czasie ciąży zdolność odczuwania zapachów wzmacnia się jeszcze bardziej.
Zapachy pomagają Ci rozpoznać świeże dania, dobre i złe wspomnienia związane są z zapachami nawet w odległości dziesięcioleci, ale dobry węch wielokrotnie nawet obecnie może uratować życie, pomyśl na przykład o zdolności szybkiego rozpoznania zapachu dymu lub gazu. Zapachy pomagają w stworzeniu więzi między noworodkiem i matką i prawie każdy jest w stanie rozpoznać zapach bliskich osób.
Zapewne zdarzyło się już, że zapachy podobnie do smaków sprawiają, że dawne wspomnienia stają się prawie namacalne i rzeczywiste: Twoje ulubione potrawy, Boże Narodzenie z okresu dzieciństwa, zapach gór lub słonej wody morskiej, mydło Babci lub szafki o zapachu lawendy z minuty na minutę mogę zmienić Twój nastrój. Jeśli teraz zaraz trzeba by wymienić, przyszłoby Ci na myśl mnóstwo przyjemnych i nieprzyjemnych zapachów, które przywołują pewne wspomnienia, nastroje, niezależnie od tego, że trudno by je było nazwać.
Ale jaka jest sytuacja z tymi naturalnymi zapachami, które nie działają na Ciebie dzięki wspomnieniom? Jak działają, dlaczego mówi się, że lawenda uspokaja i rozluźnia, natomiast zapachy cytrusowe orzeźwiają? Na ten temat jeszcze mało wiemy, być może, są to po części „wyuczone” procesy, ale nie jest wykluczone, że zapachy faktycznie bezpośrednio działają na nasz układ nerwowy.
Niewiele wiemy również o tym, jak wpływają na nasze zdrowie i nastrój sztuczne zapachy, które nas otaczają. One także mogą na nas działać w różny sposób, u osób bardziej na nie wrażliwych mogą powodować bóle głowy, ale także podobnie do naturalnych zapachów mogą wpływać na nasz nastrój. Niestety wiele osób nie umie rozróżnić tych produkowanych na tony sztucznych zapachów od „rzeczywistych”, olejków eterycznych sporządzonych z naturalnych roślin, ale jeśli dokładnie przeczytasz etykietę na zakupionym towarze, zobaczysz, czy wśród składników występują perfumy, fregnance lub naturalny olejek eteryczny.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!