Oszczędzaj umiejętnie!
Niech Twoja kuchnia też będzie „zielona“! W poniższych zdaniach dam Ci kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci naprawdę świadomie zarządzać ekologicznym i ekonomicznym gospodarstwem domowym.
7 rad dla „zielonej kuchni“
- Używaj szklanych słoików do przechowywania różnych rzeczy, unikając plastikowych pojemników. Te butelki mają długą żywotność i mogą pomieścić wiele rzeczy.
- Korzystaj z własnych, ręcznie wykonanych środków czystości.
Spójrzmy, jaki składniki do tego się nadają:
- soda oczyszczona (usuwanie zapachu, czyszczenie, dezynfekcja)
- soda do prania (środek czyszczący, odtłuszczanie)
- orzechy do prania (można ich używać do mycia, prania i do szamponu)
- ocet(usuwanie kamienia wodnego, dezynfekcja, czyszczenie)
- sok z cytryny (usuwanie kamienia wodnego)
- olejek cytrynowy (dezynfekcja, czyszczenie, odświeżacz powietrza)
- olejek eteryczny z drzewa herbacianego (dezynfekcja, czyszczenie, odświeżacz powietrza)
- olejek lawendowy (dezynfekcja, czyszczenie, odświeżacz powietrza)
- Stwórz własny ogródek ziołowy w oknie kuchennym. Jest to idealne miejsce dla roślin, ponieważ przez okno wpada dużo światła słonecznego i przez długi czas można cieszyć się widokiem pięknej zielonej dekoracji, a co więcej, możesz je wykorzystać jako dodatek do posiłków.
- Bazylia: roślina wymagająca umiarkowanego światła i wilgoci, nieodłączny dodatek w kuchni śródziemnomorskiej.
- Oregano: w pierwszym roku potrzebuje dużo wody, później już mniej, lubi światło i ciepło, dobrze znosi suszę. Nie lubi gleby nasiąkniętej wodą.
- Rozmaryn: uwielbia ciepło, nie musi być często zalewany. Nie lubi gleby nasiąkniętej wodą. Doskonale nadaje się do pieczonego mięsa lub świeżo upieczonych ziemniaków.
- Szczypiorek: roślina wymagająca umiarkowanego światła i wilgoci, może być wykorzystana do przygotowania wielu posiłków.
- Pietruszka (roślina): roślina, która wymaga dużo wody i której nie można pozostawić do wyschnięcia. Wykorzystywana w kuchni węgierskiej.
- Zamiast ręczników papierowych, używaj ręczników, które można prać. Ten krok, pomaga zaoszczędzić Ci pieniądze, a możesz chronić też środowisko. Ważne jest, aby co noc namoczyć ściereczki w zalewie, czyli w wodzie z octem i sodą oczyszczoną. W ten sposób dezynfekujesz je.
- Do zmywania w zmywarce zamiast nabłyszczacza używaj ocet, sodę oczyszczoną do prania zamiast tabletek lub syntetycznych detergentów. Twoje naczynia będą tak samo lśniące, a przy tym chronisz swoje środowisko .
- Segreguj śmieci! Zrób to, nawet jeśli śmieciarze nie wyważają jeszcze oddzielnie odpadów. Wysegregowane odpady możesz zanieść do pojemników do tego przeznaczonych. Mamy jedną planetę, musimy o nią zadbać!
- Używaj toreb na zakupy z materiałów pochodzących z recyklingu! Nie pamiętam już, kiedy przy kasie poprosiłam o torebkę plastikową. Nie wydawaj na to pieniędzy. Jeśli jednak nie możesz tego uniknąć, użyj ja przynajmniej kilka razy. Takie torby należą do sortowanych odpadów.
+1 rada
Przygotuj tygodniowy plan jadłospisu! Napisz menu z członkami rodziny! Możesz to zrobić jako zabawę w grze, a niektóre z marzeń Twoich dzieci mogą się spełnić. A takim sposobem możesz lepiej zaplanować swoje koszty.
*** Przepis jako prezent dla Ciebie ***
Spray do czyszczenia kuchni
Co potrzebujesz?
- 1 butelkę z rozpylaczem
- 1 dawka wody
- 2 dawki octu
- kilka kropli olejku z cytryny
- kilka kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
- kilka kropli olejku lawendowego
Przygotowanie i zastosowanie:
Do wody dodaj ocet i kilka kropli każdego z wyżej wymienionych olejków eterycznych. Przed użyciem dokładnie wymieszać (wstrząsnąć butelką). Dzięki temu możesz spryskać blat, zmywarkę, kuchenkę. Pozostaw spray kilka minut, aby mógł zadziałać. W ten sposób możesz pozbyć się nawet przypalenizny z gazówki.
Wytrzyj powierzchnię miękką ściereczką. Wypróbuj ściereczki z mikrofibry: one same są już czyste, wydajne i można je prać. (Na przykład możesz myć okna bez użycia środków chemicznych).
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!