Ponieważ nierozcieńczone, 100% olejki eteryczne są bardzo mocnymi koncentratami, ważne jest wiedzieć, które można stosować dla niemowląt, a które nie. Bowiem ważna jest ilość. Jeśli masz wątpliwości odnośnie stosowania, lepiej nie używaj olejku. Bezpieczeństwo jest najbardziej istotne.
Jeśli interesuje Cię, co możesz stosować dla najmłodszych, czytaj dalej!
Przede wszystkim przekonaj się o tym, że używasz zupełnie czystego oleju – oleje zawierające perfumy lub rozcieńczone nie posiadają żadnych mocy leczniczych i nie wpływają dobrze na maluchy.
Od kiedy można używać czystego olejku eterycznego do pielęgnacji niemowląt?
W przypadku noworodków opinie są podzielone. Są tacy, którzy już w tym wieku odważnie używają olejków eterycznych na skórę niemowlęcia, ja natomiast zalecam, aby poniżej 2-3 miesiąca życia raczej ich nie stosować. Dla najmłodszych olejki eteryczne mogą być jeszcze za mocne. Po ukończeniu 3 miesiąca można już używać olejek rumiankowy i lawendowy, a co więcej są doskonałym rozwiązaniem na wiele problemów. Z czasem można zastosować do leczenia coraz więcej olejków – jeśli jest taka potrzeba.
- Dla niemowląt nigdy nie trzeba stosować więcej niż 1-2 krople nierozcieńczonego olejku – zawsze należy wymieszać go z jakimś olejem nośnym, np. doskonale nadaje się do tego celu masło kokosowe z pierwszego tłoczenia albo olej ze słodkich migdałów.
Już po ukończeniu 3 miesiąca życia możesz leczyć dziecko (oprócz rumianku i lawendy) na przykład:
- olejkiem geraniowym (odkażający, odświeżający, pobudzający)
- olejkiem cytrynowym (odkażający, do czyszczenia obszaru wokół dziecka)
- olejkiem z pomarańczy (poprawiający nastrój)
- olejkiem z drzewa herbacianego (na rany, ukąszenia, ale używając tylko kilka kropli na waciku)
- olejkiem mandarynkowym (uspokajający, odprężający, odkażający)
Po trzecim roku życia apteczkę pierwszej pomocy można uzupełnić o olejek rozmarynowy oraz olejek imbirowy.
Do czego można zastosować olejki eteryczne opiekując się dzieckiem?
- Do masażu dziecka – sprawia przyjemność nie tylko dziecku, ale również mamie. Te niemowlęta, które są regularnie masowane przez mamy, lepiej śpią, więcej jedzą, mają lepszy nastrój i są spokojniejsze. Nie wspominając już o znaczeniu bliskiego kontaktu fizycznego. Nie martw się, nie musisz być masażystą, żeby wiedzieć co masz robić. Wystarczy, jeśli niemowlę jest w dobrym nastroju, kiedy przychodzi czas na masaż. Będzie uwielbiać delikatny i uspokajający dotyk rąk mamy.
- Do usypiania – jedna kropelka olejku lawendowego na chusteczkę higieniczną w odpowiedniej odległości od łóżeczka pozwala się dziecku odprężyć i zasnąć.
- Do odprężenia – jeśli niemowlę jest niespokojne, nalej jedną kroplę olejku lawendowego na wacik, włóż pod koszulkę i kołysz niemowlę. Dzięki ciepłu Twojego ciała i uspokajającej mocy lawendy na pewno osiągniesz sukces.
- Przy bólu brzucha – wymieszaj jedną kroplę nierozcieńczonego olejku rumiankowego z łyżką oleju migdałowego i posmaruj brzuszek niemowlęcia, na pewno wcześniej lub później uspokoi się.
- Do sprzątania pokoju niemowlęcia – wymieszaj 8 kropli olejku z pomarańczy i/albo z cytryny lub z drzewa herbacianego z filiżanką wody, wlej do butelki i tym czyść przedmioty w pokoju. Jest to nie tylko pachnący, ale także bezpieczny środek. Przed każdym użyciem dobrze wstrząśnij butelką, ponieważ olej i woda nie wymieszają się.
Na co należy uważać ustalając ilość olejku?
Jeśli chcesz rozcieńczyć olej, jedną kropelkę rozpuść w dwóch łyżeczkach wody, zaś do mieszanki do masażu dodaj 1-2 kropli olejku do dwóch łyżek oleju nośnego. Dla 4-5 miesięcznych dzieci możesz podwyższyć dawkę do 3-5 kropli.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!