3+1 powodów, dlaczego Twoje ciało błaga o wodę
3+1 powodów, dlaczego twoje ciało błaga o wodę

3+1 powodów, dlaczego Twoje ciało błaga o wodęWoda to podstawa każdej funkcji organizmu. Wystarczy wypić jej odrobinę za mało, a już pojawiają się ostrzegawcze znaki: słabość, ból głowy, zmęczenie. Zebrałam najważniejsze powody, dla których Twój organizm potrzebuje wody, a picie jej to jednocześnie najbardziej kardynalny warunek wszechczasów pielęgnacji urody!

Eliksir życia, fundament życia, woda życia - jakbyśmy jej nie nazwali, H2O, czyli czysta woda, to pierwszy i najważniejszy związek chemiczny, z których składa się nasz organizm. Czy wiesz, że 75% naszego ciała stanowi woda? Wystarczy się nad tym zastanowić, a już wiadomo, jak kluczową rolę w naszym życiu odgrywa spożywanie wystarczającej ilości dobrej gatunkowo wody.

Oto 3+1 najważniejszych powodów, dlaczego należy pić wodę i najlepsze porady w tym zakresie!

  1. Zapewnienie funkcji życiowych
Woda jest niezbędna do procesu trawienia, wydalania toksyn, pracy komórek i jeszcze wielu innych funkcji. Można ująć to też w ten sposób, że nie ma praktycznie takiej funkcji organizmu, do której ten czysty płyn nie byłby koniecznie potrzebny, odgrywa przecież rolę środka transportu w naszym organizmie. Zaleca się spożywać dziennie co najmniej 2, a jeszcze lepiej 3 litry wody lub nawet więcej. Jeśli pilnowanie, ile akurat wypiłe(a)ś, sprawia Ci trudność, radzę wyznaczyć sobie butelkę lub bidon o określonej pojemności, z którego będziesz pił/a, a wtedy zawsze będziesz dokładnie wiedział/a, ile wody dostarczyłe(a)ś sobie w ciągu dnia.
  1. Uniknięcie odwodnienia organizmu
Słysząc wyrażenie „odwodnienie organizmu” niektórzy myślą, że zagraża nam ono tylko wtedy, jeśli przez kilka dni nie przyjmujemy płynów, a przecież to nieprawda. Odczuwanie pragnienia to pierwszy sygnał odwodnienia organizmu, a więc bardzo ważne, żebyśmy nie czekali z piciem, aż zaczniemy odczuwać pragnienie. Zanim bowiem informacja, że należałoby coś wypić, dotrze do naszego mózgu, funkcjonowanie naszych komórek dawno spadło już poniżej optymalnego poziomu. Odczuwanie pragnienia jest zresztą bardzo indywidualne, dlatego musimy świadomie wyrobić w sobie potrzebę systematycznego picia, ażeby uniknąć odwodnienia. Wraz ze spadkiem poziomu wody w organizmie, krew pobiera wilgoć komórkom, co ma negatywny wpływ na mózg: możemy nawet stracić przytomność.
  1. Piękno skóry
Oznaki odwodnienia pojawiają się najpierw na skórze i na włosach. Nieprzypadkowo mówi się, że piękna skóra jest symbolem zdrowia: to właśnie skóra wysyła nam delikatne sygnały, jeśli coś szwankuje z naszym zdrowiem. Uznaj za zły znak, jeśli Twoja skóra jest szorstka w dotyku i ekstremalnie sucha: najprawdopodobniej pijesz za mało wody. Może się też zdarzyć, że spożywasz za dużo napojów odwadniających, takich, jak kawa, czarna herbata czy alkohol. Spożywając odpowiednią ilość wody, będziesz miał/a bardziej aksamitną, miękką, jędrniejszą skórę, z mniejszymi skłonnościami do zmarszczek. Musisz również wiedzieć, że woda jest ostatnim elementem, który wnika w skórę i pierwszym, który ją opuszcza na skutek czynników atmosferycznych, musisz więc nawilgacać ją nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnątrz. Radzę Ci wypróbować krem do twarzy od Manny, który zawiera kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy to substancja słynna z tego, że zatrzymuje wodę w skórze, czyniąc pielęgnację skóry bardziej intensywną. Zanim zaaplikujesz go na skórę, spryskaj twarz wodą kwiatową Manny, żeby dostarczyć jej jeszcze więcej płynów!

+1 Zapewnienie optymalnego poziomu energii

Pijąc wodę zwróć uwagę nie tylko na jej ilość: wcale nie jest obojętne w jakiej formie dostarczasz wodę swojemu organizmowi. Ogólną zasadą jest, że najlepiej pić wodę z kranu, jeśli jest dobrej jakości, lub niegazowane wody mineralne. Unikaj wód smakowych, bądź też ostrożny/a z butelkowanymi wodami leczniczymi, które ze względu na wysoką zawartość soli mineralnych, warto spożywać raczej w formie kuracji. Napoje gazowane, podobnie do napojów słodzonych i zawierających kofeinę, zakłócają tylko gospodarkę wodną Twojego organizmu. Jeśli lubisz kawę, do filiżanki kawy ekspresowej wypij przynajmniej 2,5 dl wody. Jak możesz się przekonać, że spożywasz odpowiednią ilość wody? Jeśli oddajesz mocz przynajmniej 6 razy dziennie i ma on jasny kolor, możesz być spokojny/a, że jesteś na dobrej drodze.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej