Skąd się bierze olejek arganowy?
skąd się bierze olejek arganowy?

Skąd się bierze olejek arganowy?



Na tych drzewach pasą się kozy.

Olejek arganowy, bogaty w witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe, to jeden z najpopularniejszych naturalnych olejów do pielęgnacji ciała i prawdziwy rarytas.

Drzewo arganowe rośnie w południowozachodniej części Maroko w półpustynnych rejonach zamieszkiwanych przez Berberów. Zanim olejek arganowy stał się znany na całym świecie, w regionie tym nie było prawie żadnych miejsc pracy. Mężczyźni mieszkający w wioskach zajmowali się głównie pasieniem kóz, podczas gdy kobiety prowadziły dom i wychowywały dzieci.

Widok kozy pasącej się wśród gałęzi rozłożystej korony drzewa arganowego nie należy tu do rzadkości. Owoce drzewa arganowego są dla kóz Berberów prawdziwym przysmakiem.


Olej arganowy uzyskuje się z ziaren owoców drzewa arganowego o kształcie migdała i gładkości żołędzi. Owoce najpierw suszy się na słońcu a następnie oczyszcza, a ich miąższ daje zwierzętom. Ziarna, które stanowią około jednej czwartej wagi świeżego owocu, są prażone. Po ostygnięciu tłoczy się z nich pachnący brązowy olej arganowy używany do gotowania. Nieoczyszczony olej arganowy tradycyjnie spożywany jest z chlebem, kuskusem lub makaronem, ale świetnie nadaje się też do sałatek, do pieczenia i gotowania. Choć bez wątpienia jest drogi, w gastronomii zalicza się do wyjątkowych surowców.

Olej arganowy stosowany do celów kosmetycznych produkowany jest z nieprażonych ziaren. Uzyskany w ten sposób nie posiada tak wyraźnego zapachu. Pozostawia się go na dwa tygodnie do odstania, żeby resztki roślin osadziły się na dnie pojemników do przechowywania. W ten sposób Twoja skóra i włosy zetkną się tylko z czystym, ewentualnie też przefiltrowanym olejem. Wyjątkową cechą oleju arganowego jest to, że nie zatyka porów, dlatego można go stosować do cery z wypryskami.

Jaki wpływ ma wciąż zwiększający się popyt na arganowy olej na krajobraz i życie rdzennych mieszkańców



Produkcja oleju arganowego jest korzystna pod wieloma względami

  • Obszary pierwotnego występowania drzew arganowych są pod ochroną. Sadzenie drzew odbywa się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, również wytwarzanie oleju odbywa się zgodnie ze standardami uznanymi i chronionymi przez ONZ. Produkcja i wytwarzanie pozostają zatem czynnością rzemieślniczą, co sprzyja rozwojowi miejscowej ludności.
  • Korzenie drzew umacniają glebę i zapobiegają procesowi pustynnienia tych obszarów lub przynajmniej go spowalniają. Korony drzew dają cień i zapewniją ochronę przed słońcem dla wysiewanych upraw.
  • Liście i owoce drzew służą jako karma, są źródłem utrzymania dla wielu ludzi w rejonie, w którym wytwarzanie oleju arganowego jest praktycznie wyłącznym źródłem dochodu.
  • Nawet w dzisiejszych czasach wytwarzaniem oleju arganowego zajmują się głównie kobiety, które w większości również prowadzą manufaktury oleju. Większość kobiet zatrudnionych przy produkcji oleju arganowego nigdy wcześniej nie miała własnych dochodów, ale od czasu, gdy są zatrudnione, zyskały szacunek w swoich rodzinach i zabierają głos w sprawach społecznych. Oprócz tego mogą szkolić swoje córki.


Czy wypróbowałeś już płynne złoto Maroka?

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!



Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej