20 faktów, które trzeba wiedzieć o oleju palmowym
20 faktów, które trzeba wiedzieć o oleju palmowym

20 faktów, które trzeba wiedzieć o oleju palmowym



Być może słyszeliście już o tym, że do produkcji produktów Manna nie używamy oleju palmowego, ponieważ czujemy się odpowiedzialni za indonezyjskie lasy deszczowe i los orangutanów tam żyjących.


Teraz w 20 punktach przestawimy, dlaczego zachęcamy do tego, aby przyłączyć się do obozu osób, które odrzucają olej palmowy.

Te 20 faktów należy wiedzieć o oleju palmowym
  1. Olej palmowy to najczęściej używany na świecie olej roślinny.
  2. Olej palmowy jest wytwarzany z owoców palmy olejowej, w pierwszym rządzie do produkcji żywności i kosmetyków oraz do produkcji paliw. Jest to tani surowiec, który może być wytwarzany w prosty sposób, w dużych ilościach.
  3. Palma olejowa pochodzi z Afryki, a w obecnych czasach w Ameryce Południowej i Indonezji powstają coraz większe jej plantacje, w celu zaopatrzenia dynamicznie rozwijającego się rynku światowego.
  4. Na dzień dzisiejszy obsadzanie nowych plantacji palm olejowych jest głównym powodem wyniszczania lasów tropikalnych. Co godzinę wypalana i niszczona jest dżungla o powierzchni 30 boisk, aby na jej miejscu posadzić palmy olejowe. Od 1990 roku w Indonezji zniszczona została fauna i flora lasów tropikalnych na powierzchni odpowiadającej obszarowi Niemiec z powodu palm olejowych.
  5. Wraz z likwidacją lasów tropikalnych do powietrza dostaje się bardzo duża ilość dwutlenku węgla, który stanowi jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia, zmian klimatycznych.
  6. Za dwadzieścia lat produkcja oleju palmowego zwiększyła się o cztery razy: w zeszłym roku na całym świecie zostało wyprodukowane ponad 60 milionów ton oleju palmowego. Połowę z tego w Indonezji, która znana była ze swojej dziewiczej przyrody. Wg szacunku ekspertów w 2016 roku na rynek światowy trafi kolejne pięć ton oleju palmowego.
  7. Produkty wyprodukowane z olejem palmowym są wszędzie. Można je znaleźć również na półkach dużych supermarketów i w sieciach restauracji szybkiej obsługi. Prawie jest pewne, że w Twojej kuchni, a nawet w łazience też się coś takiego znajdzie, jeśli masz w domu czekoladę, batonik musli, herbatniki, krem z orzechów laskowych, margarynę, środki czystości, kosmetyki.
  8. Popyt na olej palmowy w Europie i Stanach Zjednoczonych wzrósł szczególnie od tego czasu, od kiedy zabroniono stosowania w przemyśle spożywczym tłuszczy trans powodujących choroby serca i układu krążenia i ich używanie jest karane.
  9. Olej palmowy wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji żywności przetworzonej. Stowarzyszenia lekarskie wyrażają poważne wątpliwości w związku z tym, na ile zdrowe jest systematyczne spożywanie przetworzonego oleju palmowego.
  10. Z powodu plantacji posadzonych na miejscu lasów tropikalnych szczepy zamieszkujące te tereny zmuszone są opuścić swoją rodzinną ziemię. Wiele gatunków zwierząt i roślin traci swoje naturalne środowisko na takich obszarach, które były dotychczas najważniejszymi węzłami biologicznej różnorodności na naszej planecie.
  11. Do produkcji oleju palmowego nie rzadko w nieludzkich warunkach wykorzystywane są dzieci i współcześni niewolnicy.
  12. Produkcja oleju palmowego zajmująca coraz większe obszary stwarza niebezpieczeństwo dla gatunków, zagraża wyginięciem słoni, nosorożców, tygrysów i orangutanów. Przed stu laty naliczono 230 000 osobników, dzisiaj natomiast na wyspach Borneo i Sumatra wg danych World Wide Fund żyje 7300 orangutanów.
  13. Po plantacji palmy olejowej przez dziesięciolecia tylko kilka gatunków roślin jest w stanie rosnąć na terenach zniszczonych lasów, na plantacjach prawie całkowicie wymiera naturalne podszycie leśne.
  14. Wg organizacji zajmujących się ochroną środowiska utrzymywanie plantacji palm olejowych nadal nie stanowią w każdym przypadku źródeł gwarantowanych czystych i kontrolowanych.
  15. Wg organizacji stworzonych w celu ochrony lasów tropikalnych nawet jedna piąta całej ilości wyprodukowanego oleju palmowego nie pochodzi z odpowiedzialnych gospodarstw. Związany z tym poziom informacji kupujących jest bardzo niski.
  16. Wg raportu ONZ zajmującego się tym do uprawy oleju palmowego wykorzystywana jest ogromna ilość nawozów sztucznych i środków ochrony roślin,poprzez to zanieczyszczając również glebę i naturalne wody.
  17. Olej palmowy można znaleźć na etykiecie pod następującymi oznaczeniami:
Palm Kernel, Palm Kernel Oil (PKO), Palm Fruit Oil, Palmate, Palmitate, Palm Stearine, Palm Kernel Stearin (PKs); Palm Kernel Olein (PKOo), Palmityl Alchohol, Palmolein,Partially Hydrogenated Palm and Palm Kernel Oil (PHP(K)O), Fractionated Palm and Palm Kernel Oil (FP(K)O), Palmitate – Vitamin A or Ascorbyl Palmitate, Glyceryl Stearate, Stearic Acid, Elaeis Guineensis, Palmitic Acid (Palmitinsav), Palmitoyl oxostearamide, Palmitoyl tetrapeptide3, Sodium Kernelate, Sodium Palm Kernelate, Hyrated Palm Glycerides, Cetyl Palmitate (palmitil-palmitát), Octyl Palmitate (palmitynian oktynu).
  1. Co więcej na flakonach z płynem do kąpieli, na szamponach, na mydłach w płynie przeważnie wspominany jest jako jeden z pierwszych składników wątpliwej sławy SLS odpowiadający za pienienie się, również Sodium Laureth Sulphatelub Sodium Lauryl Sulphate może być przygotowywany z oleju palmowego. .
  2. Olej palmowy można znaleźć również w licznych artykułach spożywczych wyglądających na zdrowe lub w naturalnych kosmetykach. Większość mydeł, odżywek do pielęgnacji ciała, płynów do kąpieli sporządzanych domowym sposobem i sprzedawanych w sklepach bio przygotowywane jest przy użyciu oleju palmowego, celowo jest zapoznać się przed zakupem z ich etykietą.
  3. Z powodu upraw oleju palmowego liczne organizacje ochrony środowiska organizują akcje, protesty przeciw wycinaniu lasów tropikalnych. Przyłączają się do nich takie sławy jak nagrodzony Oskarem, aktor Leonardo DiCaprio, który kilka miesięcy temu wezwał do ratowania orangutanów w Indonezji lub znany na całym świecie popularny badacz ssaków Dr. Jane Goodall.
Mam nadzieję, że tyle argumentów wystarczy, aby wybrać produkty bez oleju palmowego.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

  • skarb lata - blog

    Skarb lata

    Cierpkie, ale uwielbiane - jeżyny. To ten słodko-cierpki smak, który rozpływa się w ustach i troszkę szczypie w język, ale chcesz go znowu i znowu spróbować. Czy nie jest to znajome?

    Zobacz
  • manny na wakacje - blog

    Manny na wakacje

    Nie mogą zabraknąć z Twojego bagażu

    Zobacz
  • w ten sposób chłodzi mięta - blog

    W ten sposób chłodzi mięta

    Odczuwasz swoje otoczenie chłodniejsze, łatwiej oddychasz i pomaga Ci w koncentracji. No tak, ale jak to działa dokładnie?

    Zobacz

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!



Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej