5 rzeczy, których nigdy nie rób przed spaniem
5 rzeczy, których nigdy nie rób przed spaniem

5 rzeczy, których nigdy nie rób przed spaniemRadosna, rześka i energiczna pobudka rozpoczyna się już od wieczornych rytuałów. Jeśli dotychczas nie wypracowałe(a)ś sobie wieczornych obrządków, to najwyższy czas, żeby to zrobić. Przedstawiam Ci najlepsze sposoby!

To, czy rano wstaniesz w dobrym humorze i wypoczęty/a, w dużej mierze zależy od tego, jak spędziłe(a)ś poprzedni wieczór. Jeśli często budzisz się rano w złym humorze, zmęczony/a i rozkojarzony/a, być może przyczyną tego stanu jest 5 rzeczy, których musisz unikać przed snem.
Oto kilka rzeczy, których w żadnym razie nie rób pod koniec dnia, bo mogą mieć niekorzystny wpływ na jakość Twojego snu i uniemożliwić prawdziwy wypoczynek.

1. Suta kolacja

Prawdopodobnie nie po raz pierwszy słyszysz, że po godzinie 6-7 wieczorem nie powinno się już jeść. To nie przez przypadek. Jeśli bowiem tuż przed spaniem najesz się dużych ilości jedzenia albo będzie ono ciężkostrawne, twój żołądek zostanie obciążony i nie będzie prawidłowo funkcjonować. W nocy bowiem układ pokarmowy, jak również cały organizm wchodzi w fazę regeneracji, co oznacza, że nie trawi tak szybko, jak w ciągu dnia. Koszmary nocne, wielokrotnie przerywany sen to efekt tego, że położyłe(a)ś się z pełnym żołądkiem. Radzę Ci więc, żebyś w miarę możliwości zachował/a 2-3-godzinną przerwę pomiędzy ostatnim posiłkiem a przed snem. Na kolację najlepiej spożyć zresztą lekką sałatkę, ewentualnie jogurt roślinny, nasiona i herbatkę ziołową bez kofeiny.

2. Wpatrywanie się w ekran

Jest to chyba najtrudniejszy do wykorzenienia nawyk: wszystkie ekrany, takie, jak wyświetlacz telefonu, monitor komputera i ekran telewizyjny, emitują ostre, jasne światło, które nasze oczy identyfikują jako światło dzienne, co zaburza nasz biorytm. Organizm człowieka jest bardzo wrażliwy „instrument”, który aktywne i pasywne okresy nastraja zgodnie z bodźcami zewnętrznymi. Elementem współczesnego życia stało się oświetlenie, który otaczamy się w domu, zamieniając noc w dzień: Aż do chwili położenia się do łóżka pławimy się w świetle lamp i monitorów. Nic dziwnego więc, że kiedy nagle zgasimy światło, sen nie nadchodzi. Nasz organizm potrzebuje półmroku, żeby zacząć produkcję melatoniny, odpowiedzialnej za uczucie senności: to ona sygnalizuje nam, że jest już wieczór i czas położyć się na wypoczynek. Jeśli chcesz być rzeczywiście senny/a kładąc się spać, już godzinę wcześniej nie narażaj swojego organizmu na jasne światło lamp i ekranów. Posłuchaj muzyki, zapal kadzidełko, zrelaksuj się aromatem lawendowego olejku eterycznego od Manny, dodanego do nawilżacza: rozpieszczając w ten sposób swoje zmysły, a spontanicznie zapadniesz w sen.

3. Mocne zapachy

Naturalne, łagodne, stonowane zapachy mogą mieć naprawdę dobry wpływ na Twój humor i relaksację, unikaj jednak stosowania przed snem mocnych perfum o przenikliwym zapachu. Sen polega na wykluczeniu bodźców świata zewnętrznego, co odnosi się nie tylko do źródeł światła, ale też do eliminacji silnych zapachów. Jeśli za wszelką cenę chcesz, żeby Twoja skóra miło pachniała, użyj którejś z kremowych pianek do ciała od Manny, albo skrop twarz odrobiną wody kwiatowej z drzewa sandałowego od Manny.

4. Intensywny trening

Jeśli na trening masz czas tylko po pracy, nie martw się, musisz tylko zadbać, żeby nie odbywał się on bezpośrednio przed snem. Jeśli na przykład uprawiasz jogging, a zrobiło się późno, odłóż go raczej na następny dzień rano, po bardziej wyczerpującym treningu bowiem jeszcze przez dobrych parę godzin Twój organizm będzie pracował na najwyższych obrotach. Zamiast intensywnego cardio, wieczorem wykonuj raczej spokojniejsze ćwiczenia rozciągające, jak na przykład joga, tai chi albo pilates.

5. Alkohol i palenie tytoniu

Popularnym mitem jest to, że po dobrym winie śpi się lepiej. Nic błędniejszego: alkohol co prawda przytępia zmysły, ale uniemożliwia głęboki sen. Po alkoholu sen jest płytki, a przebudzenie trudne. Po zbyt dużej ilości alkoholu trzeba się dodatkowo liczyć z takimi niemiłymi skutkami ubocznymi jak ból głowy. Podobnie niekorzystny wpływ na sen ma palenie tytoniu. Nikotyna stymuluje organizm, w ten sposób ciężko się wyciszyć. Niezbyt szczęśliwym pomysłem jest pić przed snem dużo wody, bo za parę godzin będziesz musiał/a wstać do toalety i może się to powtórzyć nawet kilkakrotnie. Właśnie dlatego radzę Ci nie spożywać płynów już na 1,5 godziny przed spaniem.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej