Krwiopijne pasożyty atakują: oto jak należy chronić się przed kleszczami!
krwiopijne pasożyty atakują: oto jak należy chronić się przed kleszczami!

Krwiopijne pasożyty atakują: oto jak należy chronić się przed kleszczami!Wspaniałe letnie wędrówki po lesie, spacery brzegiem jeziora, relaks na placach zabaw przyjemnie spędzone chwile, które niestety może przyćmić ukąszenie ukrywającego się niebezpiecznego kleszcza. Jest wiele domowych sposobów, jak się przed nimi uchronić i co zrobić, jeśli nas już pokąsały. Oto te najbardziej efektywne!

Kleszcze to niebywale podstępni krwiopijcy, ponieważ atakują z ukrycia, czekają na nas w takich miejscach jak lasy, ogrody czy parki, co więcej ten przebiegły pasożyt może na nas spaść z drzewa, gdy spacerujemy lub właśnie odpoczywamy w cieniu gałęzi. Kleszcze występują głównie w zaroślach, krzewach, wysokiej trawie - wszędzie tam gdzie jest cień i duża wilgotność, ale mogą pojawić się gdziekolwiek, dlatego warto przestrzegać następujących zasad.

Sprawdź dokładnie całe ciało
Warto wiedzieć, że przed kleszczami należy się chronić nie tylko wtedy, gdy wybieramy się na spacer do lasu, czujność należy zachować zawsze, ponieważ możemy spotkać je gdziekolwiek. Spędzając więc czas na łonie natury, powinniśmy pod koniec dnia dokładnie sprawdzić całe swoje ciało. Należy skupić się na miękkie, dobrze ukrwione obszary skóry, a szczególnie zagłębienia pod kolanem, jak również sprawdzić głowę, szyję, miejsca pod pachami i za uszami.

Użyj pęsety
Gdy znajdziemy na sobie kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia groźną chorobą. Do tego celu można użyć specjalnych kleszczy tzw. kleszczołapki lub zwykłej pęsety do brwi, tutaj ważne jest, aby złapać kleszcza przy samej górze i wyciągnąć go szybkim, zdecydowanym ruchem. Przy wyjmowaniu kleszcza potrzebne są opanowanie i dokładność, nie należy ulegać panice! Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ale niestety może mieć fatalne skutki, ponieważ kleszcz po przyssaniu wprowadza do krwiobiegu szkodliwe substancje. Nie każdy kleszcz musi być zarażony, tak więc nie każde ukąszenie prowadzi do zakażenia. Kleszcza nie należy usuwać przy pomocy oleju, octu lub kremu, ponieważ może zacząć się dusić i wymiotować przenosząc do naszego organizmu groźne dla zdrowia bakterie.

Przygotuj sobie domowy środek przeciw kleszczom
Zanim wyruszysz w podróż, powinieneś odpowiednio chronić się przed atakiem kleszczy. Spodnie, bluza z długimi rękawami i skarpety oraz czapka z daszkiem to najlepsze rozwiązanie, ale można również zwiększyć ochronę, spryskując odsłonięte części ciała specjalnym roztworem domowej roboty. Warto wiedzieć, że kleszcze nie lubią niektórych zapachów roślin, takich jak np. lawenda czy rozmaryn. Dlatego spróbuj wyrobić sobie własny, naturalny, skuteczny odstraszacz kleszczy: małą buteleczkę z atomizerem napełnij do połowy destylowaną lub przefiltrowaną wodą, a następnie dodaj 3 krople 100% czystego olejku eterycznego z rozmarynu i 3 krople 100% lawendowego olejku eterycznego Manny. Użyj tej mieszanki, aby spryskać przede wszystkim dłonie i szyję. Z pewnością pokochasz ten zapach, ponieważ kleszcze zdecydowanie Cię ominą. Jeśli chcesz, wykorzystaj swoją ulubioną wodę kwiatową, do której również możesz dodać niewielką ilość olejku lawendowego lub rozmarynowego, Taki spray będzie nie tylko odświeżający, ale przede wszystkim skuteczny. Dobrym pomysłem jest również dodanie olejków eterycznych do podgrzewaczy zapachowych i umieszczenie ich na stole w pobliżu miejsca, w którym będziesz relaksował.

Stwórz sobie ogród bez kleszczy
Sadząc w swoim ogródku szałwię, rozmaryn, paproć, nagietek i lawendę, można stworzyć wspaniałą oazę wolną od kleszczy, ponieważ zapach właśnie tych roślin jest dla nich najbardziej odstraszający. Jeśli nie masz własnego ogródka, to spróbuj wszystkie zielone części kwiatów na swoim balkonie spryskać olejem cedrowym i czosnkowym. Te wolne od chemikaliów naturalne roztwory nie uszkadzają mikroświata twojego ogrodu toksycznymi substancjami, ale skutecznie utrzymują niepożądane pasożyty w bezpiecznej odległości.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej