Dawniej jednym z obowiązkowych elementów lekcji wf-u była świeca, pamiętasz jeszcze?
Robiliśmy, robiliśmy, ale nawet nie wiedzieliśmy – według mnie nauczyciel wf-u też nie – jak dobre jest to ćwiczenie dla nas, bowiem świeca (sarvangasana) w jodze należy do najważniejszych asana. Oddziałuje na całe ciało i ma tak dobry wpływ na organizm, że każdy człowiek powinien robić ją codziennie wielokrotnie; ćwiczenia wykonywane przez dwa miesiące prowadzi do zasadniczych zmian.
Tajemnica nadzwyczajnego działania jest taka, że w tej pozycji otrzymujemy odwrotne promieniowanie, którego lecznicze działanie kryje się w tym, że przestraja cały organizm.
Odwrotnie działa na nas również grawitacja: w normalnej sytuacji do organów umieszczonych na górze dociera mniej krwi, ponieważ serce przezwyciężając przyciąganie ziemskie pompuje krew do głowy i organów w okolicy szyi. W czasie robienia świecy krew sama wpływa do nich, bez najmniejszego obciążenia serca. .
Serce odpoczywa, natomiast płuca i wszystkie organy w okolicy szyi otrzymują w dużej ilości krew, w ten sposób je przemywając.
Szyjne naczynia krwionośne wypełniają się krwią i zapewniają świeży tlen dla tarczycy, migdałów, trzustki, grasicy i płuc. Świeca dla tych organów jest najskuteczniejszym lekiem i środkiem odmładzającym.
Robienie świecy nie ma negatywnych skutków,
ale nie rób jej przy wysokim ciśnieniu, przepuklinie dysku i w czasie miesiączki – zasady ustal ze swoim nauczycielem jogi! :)
Stracona młodość, siła życia, zmarnowana energia wlewa się tak obficie w ciało starszych ludzi, że czują się jak nowo narodzeni. Chore z powodu nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy inne wewnętrzne gruczoły znowu zaczynają normalnie funkcjonować.
Jest to najlepsze na świecie ćwiczenie odmładzające i uspokajające
Jeśli chcemy, aby nasze dzieci rozwijały się prawidłowo zarówno umysłowo jak i pod każdym względem, trenujmy z nimi przynajmniej trzy razy dziennie sarvangasana. Natomiast dorośli niech ćwiczą w celu zachowania zdrowia i młodości oraz jak najdłuższego zachowania elastyczności.
Ty jak często wykonujesz to ćwiczenie?
Źródło: Selvarajan Yesudian – Haich Erzsébet: Sport i joga
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!