Dżem truskawkowy jest mój ulubiony. Najlepiej, jeśli idealnie oddaje delikatną konsystencję i świeży zapach soczystych truskawek, dlatego robię dżem zawsze bez cukru.
Mówiąc szczerze, truskawki uwielbia cała moja rodzina pod każdą postacią i jeśli tylko można, staramy się odłożyć kilka słoiczków na chłodniejszą porę roku. Dżem jest najpyszniejszy, jeśli zachowa świetny smak owoców, a delikatnej harmonii smaku nie zabija cukier. Oczywiście, dzem bez cukru jest zdrowy dla naszego organizmu.
A oto przepis na przetwory, które pozwolą nam napawać się fantastycznym smakiem i aromatem bez żadnych kompromisów! Przedstawię Ci praktyczny, łatwy w przygotowaniu przepis, żebyś nie musiał/a spędzać w kuchni całego weekendu: dżem gotowy jest zaledwie w godzinę.
Składniki:
1,2 kg oczyszczonych, pokrojonych truskawek
10 dkg mieszanki erytrytolu i stewii
2 czubate łyżeczki pektyny
odfiltrowany sok z 1 cytryny
Sposób wykonania:
Rozgnieść blenderem obrane i dobrze umyte truskawki, delikatnie jednak, żeby pozostawić mniejsze kawałki. Następnie włóż do rondelka i zagotuj. Do wrzącej masy dodaj pektynę rozmieszaną ze słodzikiem. Gotuj dalej przez 10-15 minut, ciągle mieszając. Kiedy masa nabierze odpowiedniej konsystencji, dodaj do niej soku z cytryny i dobrze zamieszaj. Zdejmij z ognia i, jeśli jest, zbierz z wierzchu pianę. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak nalać do szczelnych słoików, zdezynfekowanych uprzednio wrzątkiem. Natychmiast po zamknięciu odwracamy słoiki do góry nogami, a po dziesięciu minutach stawiamy z powrotem wieczkiem do góry. Dzięki temu wieczko zamknie słoik naprawdę szczelnie. Następnie każdy słoik z osobna zapakuj w gazetę i ustaw w wyłożonym kocem koszyku, przykryj kołdrą i pozostaw pod przykryciem, aż całkiem wystygną, czyli mniej więcej przez 2-3 dni.
Wskazówka: najprostszy sposób sterylizacji słoików to ustawić je puste w rynce napełnionej zimną wodą i całość postawić na gazie. Wrząca woda wyjałowi naczynia, a gorące słoiki mają tę zaletę, że nie pękną, kiedy będziesz nalewał/a do nich gorący dżem truskawkowy. Najlepiej napełniać dżemem słoiki stojące jeszcze na gazie i wyciągać z wrzątku dopiero pełne słoiki, żeby je zamknąć. Radzę Ci używać mniejszych słoiczków, w których mieści się ilość do jednorazowego spożycia, ponieważ w tym dżemie nie ma żadnych konserwantów, dlatego po otwarciu można przechować dżem w lodówce tylko przez parę dni.
Jeśli zaś przyjemną czerwień i jedwabisty dotyk truskawek chcesz zatrzymać na ustach, wypróbuj balsam do ust „Słodki buziak” od Manny, który fantastyczny kolor zawdzięcza pigmentowi roślinnemu, a jedwabisty dotyk olejowi rycynowemu.
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!