Uniwersalne płatki owsiane
uniwersalne płatki owsiane

Uniwersalne płatki owsiane



Lubisz płatki owsiane? Czy zwykle jesz je tylko w musli?


A czy wiesz, do czego możesz je jeszcze stosować poza tym, że je zjesz? Aż się zdziwisz!


  1. Na skórę trądzikową
Płatki owsiane namocz krótko w zimnej wodzie, następnie nałóż na twarz. Możesz dodać trochę miodu i/lub olejku z drzewa herbacianego. Zmyj po 15 minutach. Płatki owsiane wchłoną znajdujące się w skórze zanieczyszczenia i łój, usuną martwe komórki naskórka.

  1. Ospa wietrzna - łagodzi swędzenie
Płatki owsiane nawilżają i łagodzą podrażnienia skóry. Weź kąpiel w płatkach owsianych: najpierw zmiel płatki owsiane (albo użyj mąki z płatków owsianych) i włóż do woreczka przepuszczającego wodę (np. do pieluchy). Umieść pod kranem wanny tak, aby woda przez nie przepływała. Możesz też bezpośrednio umyć nimi skórę.

  1. Do pielęgnacji skóry
Z płatków możesz przygotować peeling:

  1. Kąpiel odstresowująca
  • Szklanka mleka
  • Dwie szklanki płatków owsianych lub mąki owsianej
  • Jedna łyżka stołowa miodu

Zmieszaj wszystkie składniki i zanurz się w wannie pełnej ciepłej wody. Taka kąpiel jest pożyteczna nie tylko dla skóry. Do mleka możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego, żeby spotęgować efekt.


  1. Do mycia włosów
Do przepisu z sodą oczyszczoną dodaj trochę mąki owsianej, która ma doskonałe właściwości czyszczące!

Przygotuj szampon domowej roboty!

Oto tania, skuteczna, przyjazna środowisku alternatywa, którą można dostosować do indywidualnych potrzeb, dla tych, którzy nie preferują mycia włosów mydłem, ale chcieliby wymienić swój szampon!

Nie potrzebujesz niczego więcej, jak sody oczyszczanej, wody, octu jabłkowego i cytryny/soku cytrynowego. Jeśli chcesz, możesz wzbogacić szampon w olejki eteryczne, rozwiązując za jednym zamachem różne problemy z włosami.

Receptura jest więc prosta, możesz ją zastosować na dwa sposoby: to od Ciebie zależy, która się sprawdzi w Twoim przypadku – wypróbuj koniecznie!

Przepis nr. 1:
Dwie łyżki sody oczyszczonej rozprowadź w wodzie, dopóki nie nabierze konsystencji pasty. Taka ilość wystarcza do włosów półdługich, zmień więc proporcje w zależności od długości Twoich włosów.

Gotową pastę wcieraj dokładnie w skórę głowy (na pewno jej się to spodoba :)), najstępnie zostaw pastę na głowie przez 1-2 minuty. Na koniec spłucz. Wymieszaj ocet jabłkowy lub sok cytrynowy z wodą w proporcji 1:4. Mieszankę dobrze wstrząśnij. Możesz do niej dodać również olejki eteryczne (nawet kilka rodzajów po jednej kropli) w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

  • do włosów tłustych: cytryna, lawenda, rozmaryn, cyprysy, bergamotka
  • przeciw łupieżowi: drzewo herbaciane, lawenda, eukaliptus
  • do włosów suchych: ylang-ylang, eukaliptus, geranium, rozmaryn, drzewo różane
  • przeciw wypadaniu włosów, na wzmocnienie: rozmaryn, szałwia, cedr, jałowiec, rumianek, lawenda
  • w celu ożywienia ciemnego koloru włosów: rozmaryn, cedr
  • w celu ożywienia jasnego koloru włosów: cytryna, rumianek

Przemyj włosy mieszanką, następnie spłucz.

Przepis nr. 2:
Od poprzedniego przepisu różni się tylko tym, że ocet jabłkowy w płukance należy wymienić na zwykły (poprzedni ma nieco silniejszy zapach) i ten jest jeszcze prostszy w wykonaniu.

Zmieszaj w butelce sodę oczyszczaną z wodą w stosunku 1:3, dobrze potrząsając. Następnie wetrzyj we włosy, pozostaw na 1-2 minuty, a następnie zmyj.

W drugiej butelce rozmieszaj w wodzie ocet w stosunku 1:4 i wypłucz płukanką włosy. Możesz dodać olejki eteryczne, tak jak w poprzednim przepisie.

DOBRA RADA: do płukanki możesz dodać poszczególne części różnych roślin, jednak w tym przypadku przygotuj miksturę nieco wcześniej, żeby substancje aktywne miały czas przeniknąć do wody. Warto wówczas przecedzić płukankę przed użyciem. Wypróbuj też cynamon (w kawałku)!

  • do włosów tłustych: krwawnik pospolity, pokrzywa, melisa, mięta, rumianek
  • do włosów z łupieżem: lwia paszczka, łopian
  • do włosów suchych: kasztan

DOBRA RADA 2: miętowa woda do każdego rodzaju włosów:
Wymieszaj ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:2 i dodaj trochę suszonych listków mięty. Gotuj 10 minut na wolnym ogniu, następnie przecedź. Po umyciu włosów wmasuj w jeszcze wilgotną skórę głowy. Możesz spłukać, albo zostawić.

  1. Na nieprzyjemne zapachy.
Włożone do lodówki płatki owsiane usuwają zapachy. Możesz je włożyć też do kosza na śmieci.

  1. Dla dzieci na deszczowe popołudnia - plastelina
  • Pół filiżanki mąki
  • Pół filiżanki wody
  • Filiżanka płatków owsianych
  • Kilka kropel barwnika spożywczego

Co wypróbujesz w pierwszej kolejności?



Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!



Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej