5 powodów, dlaczego warto przejść na weganizm
5 powodów, dlaczego warto przejść na weganizm

5 powodów, dlaczego warto przejść na weganizmDlaczego warto przejść na weganizm? Zebrałam 5 najważniejszych argumentów, które mogą skłonić Cię do zmiany stylu życia. Oczywiście nic na siłę: to Twoja decyzja!

Wielu z Was pyta, co sprawiło, że przeszliśmy na weganizm i dlaczego poświęcamy temu tematowi coraz więcej czasu. Weganizm rzeczywiście stał się naszym priorytetem, o przyczynach tego stanu rzeczy mogłabym mówić długo. Na razie przedstawię Ci 5 najważniejszych argumentów za weganizmem. Oczywiście, nie musisz od razu wprowadzać w swoje życie drastycznych zmian, proszę tylko, żebyś zastanowił/a się nad poniższymi kwestiami, są to bowiem niezwykle przekrojowe i ważne tematy.

Zwierzęta mają duszę

Niestety, nauczono nas, żeby zwierzęta traktować jako potencjalną żywność: najlepszy dowód, że zwierzęta, hodowane w celach spożywczych lub do pozyskiwania innych surowców pochodzenia zwierzęcego, nazywane są zwierzętami użytkowymi. Problem polega na tym, że podział na zwierzęta „użytkowe” i „domowe” jest sztuczny, ponieważ każde zwierzę czuje identycznie: posiada duszę i tak samo, jak my, ludzie, zdolne jest do odczuwania radości, smutku i bólu. Wierzę, że każde zwierzę ma prawo do szczęśliwego i godnego życia, bez gwałtownej śmierci. Dlatego dla mnie weganizm to nie tylko styl życia, ale kwestia etyki i światopoglądu.

Pełnowartościowa dieta

Być może za pierwszym razem zabrzmi to zaskakująco, ale zbilansowana dieta wegańska z łatwością dostarczy Twojemu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i soli mineralnych. Biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby organizmu, wówczas spożywanie artykułów odzwierzęcych przestanie być koniecznością. Oczywiście, przechodząc na jakąkolwiek dietę, nawet wegańską, skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, który najlepiej zna Twój stan zdrowia.

Zmniejszenie głodu na świecie

Zastanów się, ile wody i paszy zużywają zwierzęta hodowlane. Podawanie im znacznej części plonów zbóż uprawnych oznacza ogromne marnotrawstwo zasobów naturalnych. To niezaprzeczalny fakt, że produkcja mięsa pochłania większe obszary ziemi i więcej wody, niż uprawa roślin przeznaczonych bezpośrednio dla człowieka. Niestety, hodowla zwierząt o potężnym zapotrzebowaniu na wodę stanowi największe zagrożenie dla społeczności i tak już borykających się z brakiem wody. W wielu miejscach na świecie ludzie głodują, podczas gdy gdzie indziej wiele tysięcy hektarów zajmują fermy hodowlane.

Ograniczenie zniszczenia środowiska

Dieta wegańska potrafi ograniczyć zmiany klimatu. Krowy i inne zwierzęta przeżuwające wydzielają do atmosfery olbrzymie ilości gazów cieplarnianych, które w dużej mierze przyczyniają się do zmiany klimatu. Chodzi konkretnie o metan i podtlenek azotu, których emisji nie zmniejszy nawet zapewnienie zwierzętom humanitarnych warunków hodowli. Co więcej, zwierzęta hodowane na pastwiskach wydalają nawet więcej tych gazów, niż trzymane w zamknięciu. A ponieważ zwierzęta hodowane na pastwiskach żywią się trawą, rosną dużo wolniej, czyli później osiągają masę rzeźną, a więc produkują więcej szkodliwych gazów. Nie mówiąc już o tym, że używane w hodowli zwierząt lekarstwa i antybiotyki, trafiają z powrotem do ziem uprawnych i do wód, powodując ich zanieczyszczenia. Należy się również zastanowić, gdzie kończą inne „odpady” hodowlane, zawierające bakterie, resztki zwierzęce, odchody i chemikalia…

Więcej miłości na świecie

Wegański styl życia oznacza więcej miłości i szacunku nie tylko w stosunku do zwierząt, ale też do siebie nawzajem. Jeśli nie przyczyniamy się do cierpienia innych gatunków, będziemy lepiej traktować też przedstawicieli gatunku ludzkiego. U Manny weganizm oznacza nie tylko to, że każdy nasz produkt zawiera wyłącznie składniki roślinne, ale również to, że każda Manna wolna jest od testów na zwierzętach. Jeśli wybierzesz Mannę, będzie Ci wdzięczny nie tylko świat zwierząt, ale też całe środowisko.

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym, aby również mogli się z nim zapoznać

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany! Zaloguj się

Doceniamy lojalność!

Czas zniżek wyliczanych w procentach już minął, ponieważ chcielibyśmy, abyście Państwo jako członkowie Klubu Manna darzeni byli przez nas szczególną uwagą i jeszcze większą ilością promocji. Klub Manna stworzyliśmy właśnie dlatego, aby łatwiej można było przejrzeć aktualne oferty.

Dowiedz się więcej