Jesień powoli dobiega końca, co oznacza zarazem koniec tradycyjnego sezonu przetwórskiego. A szkoda, bo przyjemnych doznań dostarcza nie tylko smak domowego dżemu, ale także sam proces przygotowania. Właśnie dlatego mam propozycję, żebyś wypróbował/a swoich sił w realizacji jeszcze jednego przepisu: oto dżem z nasion chia.
Drobne, ale rozsadza je energia: to nasiona chia
Niewielkie nasiona chia o neutralnym smaku, zwane inaczej szałwią hiszpańską, za jednym zamachem zawładną kuchnią również w postaci dżemu.
Zanim jednak zabierzemy się za przygotowanie dżemu, przypomnijmy sobie, za co cenimy nasiona chia:
- Na tę bombę energii składają się między innymi wartościowy błonnik, białko i kwas tłuszczowy omega 3. Charakterystyczne dla nasion chia jest również to, że w zetknięciu z płynem pęcznieją, zwiększając swoją wagę nawet dziesięciokrotnie, są więc bardzo sycące.
- Te maleńkie nasionka kryją liczne witaminy i mikroelementy, nie można też lekceważyć ich zawartości antyoksydantów. Spożywane z umiarem (ze względu na wysoką zawartość błonnika), poprawią Twoje trawienie, a ponieważ są niezwykle sycące, ułatwią Ci dotrzymanie diety.
- Możesz je spożywać dodane do porannej herbaty, zmieszane z mlekiem migdałowym lub kokosowym, ale równie dobrze możesz posypać nimi sałatkę. Dlaczego więc nie mielibyśmy zrobić z nich dżemu?
Podzielę się z Tobą prostym przepisem, którego składniki wspierają Twoje zdrowie, w dodatku efekt jest bardzo smaczny.
Dżem z nasion chia i czerwonych owoców
Składniki
- 250 g czerwonych owoców jagodowych w całości lub zmiksowanych, świeżych lub mrożonych (mogą być jakiekolwiek owoce jagodowe, które lubisz i które są dostępne: maliny, jagody, porzeczki itp.)
- 1 łyżka stołowa wody
- 1 łyżka stołowa soku cytrynowego
- 2-3 łyżki stołowe nasion chia
- ażeby dosłodzić: syrop klonowy lub z agawy, ewentualnie cukier brzozowy
Sposób przygotowania:
- Owoce z wodą gotuj na średnim ogniu przez około 2 minuty.
- Rozgnieć owoce widelcem lub blenderem do takiej konsystencji, jaka Ci odpowiada
- Dodaj nasiona chia, syrop i sok z cytryny, rozmieszaj masę i gotuj dalej jeszcze przez 2-3 minuty.
- Skosztuj ostrożnie i jeśli trzeba, dosłódź wybranym słodzikiem. Nie warto przesładzać, żeby nie odebrać owocom naturalnego smaku.
- Jeśli jest już wystarczająco słodki, zdejmij z ognia i odstaw na 5 minut do ostygnięcia. Przez ten czas, dzięki nasionom chia, masa zacznie gęstnieć.
- Pomieszaj dżem jeszcze raz i gotowe! Możesz zjeść na gorąco, albo odstawić w małym słoiczku do lodówki, gdzie możesz go przechowywać przez jakiś tydzień.
Domowy dżem z nasion chia jest doskonałym uzupełnieniem śniadania w mgliste, zimowe poranki. Delektuj się pysznym smakiem dżemu na Twojej grzance lub owsiance i ciesz się tym, że dzięki sycącym, dodającym energii nasionom chia Twój dzień dobrze się zaczyna.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat pozytywnych właściwości i zastosowania nasion chia, koniecznie przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł, w którym możesz zapoznać się z ekstra szybkim przepisem na dżem bez gotowania.
A skoro jest już mowa o czerwonych owocach, pomyśl o nich nie tylko w kontekście jedzenia, ale również pielęgnacji skóry. W tym celu polecam Ci wyśmienity Krem do twarzy z olejem z pestek żurawiny i kwasem hialuronowym, który, jak udowodniono, redukuje ilość, wielkość i długość zmarszczek*, nawilża** i regeneruje* skórę twarzy.
*na podstawie subiektywnej opinii użytkowników w testach przeprowadzonych przez niezależne, uznane na forum międzynarodowym laboratorium.
** na podstawie wyników pomiarów instrumentalnych przeprowadzonych przez niezależne, uznane na forum międzynarodowym laboratorium.
W zimowe poranki: dżem własnej roboty, w lustrze: redukcja zmarszczek. Czyż to nie brzmi fajnie?
A Ty, jaki dżem domowej roboty lubisz najbardziej? Napisz w komentarzu!
Komentarze
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany!